به گزارش شبکه خبری آموزشی گیاهان دارویی به نقل از خبرگزاری تسنیم، میترا مجدزاده در جلسه هم‌اندیشی مقدمات برگزاری همایش اسانس ایران در کاشان اظهار داشت: تفاوت سطح زیرکشت گل محمدی در کاشان، فارس و کرمان به‌واسطه آن است که کشت‌‌های کاشان در حوزه گل محمدی آبی و در استان‌های فارس و کرمان به‌صورت کشت دیم است.

وی افزود: ۵۰۰ هزار هکتار از اراضی کشور در سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ برای کشت گیاهان دارویی در نظر گرفته‌شده و با توجه به استعلام از استان‌ها و شرایط اقلیمی کشور،  کشت گیاهان دارویی بر اساس آبی و دیم طبقه‌بندی‌شده است همچنین ۵۰ هزار هکتار گل محمدی به صورت آبی و ۱۰۰ هزار هکتار مابقی به گیاهان دارویی اختصاص پیدا می‌کند.

معاون اداره‌کل گلخانه، گیاهان دارویی و قارچ معاونت امور باغبانی وزارت کشاورزی تأکید کرد: در حوزه کشت‌های دیمی ۷۰ هزار هکتار برای کل گیاهان دارویی و نیز گل محمدی پیش‌بینی‌شده است، علاوه بر این ۷۰ هزار هکتار برای کشت زعفران در این چشم‌انداز موردتوجه قرارگرفته و مابقی تا سقف موردنظر به سایر گیاهان دارویی شامل عناب و زرشک با محوریت بخش خصوصی تعلق دارد.

وی بیان کرد: ایران در صادرات گل محمدی، گلبرگ و گلاب مقام نخست دنیا را دارد، ولی در بحث صادرات اسانس رتبه نخست متعلق به ایران نیست که این موضوع موردتوجه سازمان تجارت جهانی قرار گرفته است.

مجدزاده افزود: براساس چشم‌انداز ۲۰۵۰ این سازمان، ارزش تجارت اسانس باید به ۵تریلیون دلار در دنیا برسد که بر این اساس، اسانس، تولید و صادرات آن جزء اولویت‌های وزارت جهاد کشاورزی است.

معاون اداره‌کل گلخانه، گیاهان دارویی و قارچ معاونت امور باغبانی وزارت کشاورزی خاطرنشان کرد: خردادماه ۱۳۹۲ سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده است، این سند دولت را مکلف به حمایت از تولید، پرورش، صادرات گیاهان دارویی می‌کند.