.

شیوه های نوین تولید و فرآوری گیاهان دارویی و معطر در ایران قدمت زیادی ندارد و دیری نمی گذرد از روزهایی که مرحوم دکتر رضا امیدبیگی بنیان پژوهشهای علمی و آکادمیک این رشته را در کشور بنا نهاد.

منابع اینترنتی که در طول سالهای اخیر به بحث گیاهان دارویی پرداخته اند، عمدتاً شامل مباحث درمانی و طب سنتی بوده و فقط اندک وبلاگهای شخصی و با توان محدود همچون وبلاگ گیاهان دارویی آکش و یا وبلاگ گیاهان دارویی و معطر ایران بوده اند که به ارائه دیدی صحیح از علم تولید و فرآوری گیاهان دارویی و مطالب مرتبط با آن پرداخته اند.

در این میان، لزوم ایجاد پایگاهی برای اطلاع رسانی و معرفی علوم نوین تولید و فرآوری گیاهان دارویی که بتواند بعنوان مرجعی برای دانشجویان، اساتید، محققان، تولید کنندگان، فروشندگان و سایر دست اندرکاران این حیطه باشد به وضوح احساس می شد.

شبکه خبری آموزشی گیاهان دارویی یک شبکه خبری کاملاً مستقل است که از اول آبانماه ۱۳۹۱ و به همت تنی چند از دانشجویان دکترای تخصصی فیزیولوژی و اصلاح گیاهان دارویی و با هدف اطلاع رسانی به متخصصین و دست اندرکاران علوم نوین تولید و فرآوری گیاهان دارویی راه اندازی شده است.

این شبکه می کوشد تا به مباحثی همچون کشت و تولید، استحصال و فرآوری، بازاررسانی و اقتصاد و همچنین اخبار مربوط به حوزه گیاهان دارویی بپردازد.

در این شبکه خبری بخشهای مختلفی در نظر گرفته شده که به اختصار به شرح زیر می باشد:

بخش اخبار: در این بخش، آخرین اخبار و مصاحبه ها پیرامون حوزه تولید و فرآوری، اقتصاد، صنعت و فناوریهای مرتبط با گیاهان دارویی ارائه می گردد.

بخش دانلود: در این بخش فایلهای مختلفی شامل اصل مقالات، نرم افزارها، فیلم، جزوات آموزشی و… برای دانلود در دسترس شما قرار می گیرد.

بخش مقالات و پایان نامه ها: در این بخش، مقالات و پایان نامه های دانشگاهی مرتبط با گیاهان دارویی معرفی می گردند. شایان ذکر است در برخی موارد، فایل مقاله یا پایان نامه نیز جهت دانلود در اختیار بازدیدکنندگان قرار می گیرد.

بخش نسخه های گیاهی: اگرچه رسالت اصلی شبکه خبری آموزشی گیاهان دارویی بر حوزه “تولید و فرآوری” گیاهان دارویی متمرکز شده است، اما در این بخش نیز با توجه به نیازمخاطبان برخی استفاده های درمانی از گیاهان دارویی ارائه می گردد. باید به این نکته توجه داشت که ارائه این اطلاعات علمی، تنها به منزله اطلاع رسانی بوده و تجویز داروهای گیاهی فقط بایستی با نظر پزشک آشنا به طب گیاهی انجام گیرد.

بخش گزارش تصویری: در این بخش، گزارشهای تصویری در حوزه مسائل پیرامونی صنعت گیاهان دارویی در اختیار بازدیدکنندگان عزیز قرار می گیرد.

بخش چندرسانه ای: این بخش از سایت، حاوی فیلم، مستند و فایلهای صوتی مرتبط با صنعت گیاهان دارویی است.

.

مدیرمسئول: جلال عباسیان

دانشجوی دکتری فیزیولوژی و اصلاح گیاهان دارویی دانشگاه گیلان

سردبیر: دکتر محمّدتقی عبادی

استادیار گروه علوم باغبانی (گرایش گیاهان دارویی) دانشگاه تربیت مدرس تهران

————————————————————————————————————————————

ارتباط با ما

به منظور ارسال خبر در شبکه خبری آموزشی گیاهان دارویی، میتوانید از صفحه ارسال خبر استفاده کنید

جهت ارتباط با ما به منظور درج تبلیغات، گزارشات و یا ارائه دیدگاهها و پیشنهادات و انتقادات خود، می توانید به چند روش اقدام نمایید:

۱- ارسال کامنت در بخش نظرات: با این روش، نظر شما توسط مدیران سایت دریافت شده و در صورت نیاز، با شما تماس گرفته خواهد شد. برای این منظور، لازم است که شما اسم، آدرس ایمیل و تلفن خود را ذکر نمایید.

۲- ارسال ایمیل به آدرس info@medplant.ir

۳- استفاده از فرم زیر

نام شما (الزامی)

ایمیل شما (الزامی)

موضوع

پیام شما

.

ضمنا صفحات مرتبط با شبکه خبری آموزشی گیاهان دارویی در شبکه های اجتماعی به شرح ذیل معرفی می گردد (بر روی هر یک از گزینه ها کلیک کنید تا وارد صفحه مربوطه شوید):

فیسبوک   توئیتر   گوگل پلاس

.

تیم مدیریت شبکه خبری آموزشی گیاهان دارویی امیدوار است بتواند گامی هرچند کوچک در راه ترویج و توسعه علوم نوین تولید و فرآوری گیاهان دارویی بردارد.