به گزارش شبکه خبری آموزشی گیاهان دارویی به نقل از تسنیم، هاشم ولی‌پور مطلق اظهار داشت: خراسان جنوبی از تنوع گیاهان دارویی زیادی برخوردار بوده که در این استان نزدیک به ۳۰ گونه گیاه دارویی وجود دارد.

وی با بیان اینکه ۸ هزار و ۹۷۰ هکتار از اراضی خراسان جنوبی انواع گیاه دارویی کشت می‌شود، افزود: بیشترین اراضی گیاهان دارویی در شهرستان‌های طبس و بشرویه است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه در سال ۹۴ از ۸ هزار و ۹۷۰ هکتار گیاهان دارویی کشت شده هزار و ۷۵۰ تن برداشت شده که ارزش ریالی آن نزدیک به ۱۳۵ میلیارد ریال است.

ولی پور مطلق با بیان اینکه گیاهان دارویی خراسان جنوبی به استان‌های خراسان رضوی، تهران، سیستان و بلوچستان صادر می‌شود، افزود: بالغ بر ۱۲۰۰ نفر در زمینه کشت گیاهان دارویی و فرآوری آن در خراسان جنوبی فعالیت دارند.

وی اظهار داشت: در خراسان جنوبی گیاهان دارویی مانند آویشن، خاکشیر، زیره سبز، زیره سیاه، نعناع، رازیانه، آلوئه ورا، کلپوره، به لیمو، مریم گلی، نعناع فلفلی و غیره کشت می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: علاو ه بر کشت ۸ هزار و ۹۷۰ هکتار گیاه دارویی حدود ۱۰۰ هزار و ۳۸۱ هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی نیز برداشت گیاهان دارویی انجام می‌شود.

ولی پور مطلق خشکسالی را یکی از مهم ترین مشکلات در حوزه برداشت گیاهان دارویی دانست و افزود: نبود تسهیلات کم بهره، نبود تشکل گیاهان دارویی، کمبود بذور گواهی شده و مورد اطمینان، کمبود نشاء قلمه و دیگر اندام گیاهی مورد اطمینان برای توسعه، عدم ثبات بازار، عدم دسترسی به بازار دائمی، عدم انجام طرح‌های تحقیقاتی از مشکلات در حوزه  برداشت گیاهان دارویی است.


اردوهای گیاهشناسی، کلاس طب سنتی، آموزش گیاهان دارویی در: ((آموزشگاه جوانه سبز))