شکل دارویی:
شربت ۱۲۰ میلی لیتری

موارد مصرف:
تقویت معده
از بین برنده درد معده و نفخ و سوءهاضمه
اشتهاآور و از بین برنده تشنگی و شادی آور

اجزاء فرآورده:
میوۀ به، زنجبیل، سرکه، عسل.

آثار فارماکولوژیک:
این شربت به علت داشتن مواد قابض مانع ترشح اسید در جهاز هاضمه شده و به‌علاوه ماهیچه‌های معده را تقویت می‌کند و به علت داشتن املاح معدنی و ویتامین‌های مفید در تنظیم چرخه سوخت و ساز سلولی و رفع نیازهای فیزیولوژیک بدن مؤثر است. به دلیل تقویت اعصاب معده، باعث رفع تهوع و ویار خانمهای باردار می‌شود.
در ادبیات کلاسیک طب به را سیب طلائی (golden apple) نامیده و در طول تاریخ سمبل عشق و باروری بوده است و در انگلستان به عنوان تسلی بخش معده معروف بوده است.

 

مواد متشکله:
هر ۱۰۰ میلی‌لیتر این دارو حاوی ۱۴۱.۵ میلی‌گرم پتاسیم، ۵.۸ میلی‌گرم آهن، ۷.۳ میلی‌گرم کلسیم، ۱۲.۳ میلی‌گرم منیزیم، ۳.۶ میلی‌گرم سدیم، ۱۰.۸ میلی‌گرم ویتامین c ، ۱.۵ میلی‌گرم ویتامین B1 ، ۲.۲ میلی‌گرم ویتامین B2 ،۱.۴ میلی‌گرم ویتامین B3 ،۱۱.۵ گرم فروکتوز ، ۱۰ گرم گلوکز و ترکیبات دیگر مثل اسیداستیک، روغن گیاهی پکتین، کاروتن، تانن به مقدار کافی می‌باشد.

مزاج کلی دارو:
گرم و خشک

بهترین شرایط مصرف:
مصرف دارو در افراد بلغمی مزاج

موارد منع مصرف:
خونریزی‌های فعال معده و روده

احتیاط مصرف:
افراد با معده گرم و خشک و افراد صفراوی مزاج

عوارض جانبی:
عوارض جانبی ندارد.

تداخلات دارویی:
مورد خاصی گزارش نشده است.

دستور مصرف:
بزرگسالان: ۱ تا۲ قاشق غذاخوری ۱ تا۲ ساعت قبل از غذا
کودکان: ۱تا۲ قاشق چایخوری ۱ تا۲ ساعت قبل از غذا

نکات قابل توصیه:
۱. از دیدگاه طب سنتی این شربت متمایل به گرمی و مقطع بلغم است و آنرا برای تمام بیماریهای معده که گرم نباشد مفید می‌دانند.
۲. همانند سایر داروها ، شربت جالینوس را از دید و دسترس اطفال دور نگهدارید.
۳. قبل از مصرف شربت را خوب تکان داده و بلافاصله پس از استفاده در آنرا محکم ببندید و در درمای ۳۰ـ۱۵ درجه سانتیگراد نگهداری نمائید.