رازیانه: رازیانه میزان تولید شیر را افزایش می دهد و می توان از آن برای شروع یا افزایش ترشح شیر در زنان شیرده استفاده کرد. همچنین اگر رازیانه به مدت چند ماه مصرف شود، می تواند باعث کاهش درد و گرفتگی قاعدگی شود. دانه های رازیانه نیز از قدیم به منظور کاهش وزن مورد استفاده قرار می گرفته اند.

استویا (Stevia): اثر هیپوگلایسمیک و کاهنده ی قند خون برگهای استویا آنرا تبدیل به داروی مناسبی برای مراحل ابتدایی دیابت کرده است. این گیاه همچنین از پوسیدگی دندان ها جلوگیری کرده، به کاهش وزن کمک می کند و مقاومت بدن را در برابر عفونت های مخمری بالا می برد. می توانید برگ های آنرا به عنوان چای استفاده کنید و یا آنرا به جای شکر استفاده کنید. یک چهارم قاشق چایخوری برگ استویا که معادل یک قاظق چایخوری شکر است.

برگ قاصدک: به عنوان یک داروی گیاهی مدر استاندارد، بیشتر بر روی کلیه ها اثر گذاشته و باعث تخلیه مایعات از بدن و کاهش وزن می شود. این گیاه همچنین باعث کاهش فشار خون می شود که داشتن مقدار بالای پتاسیم، عامل این خاصیت آن است.

کرفس: عصاره ساقه و برگ کرفس یک مکمل غذایی خوب برای کمک به زدودن سموم از بدن و همچنین کاهش وزن است. این عصاره بویژه برای افرادی خوب است که بدن آنها تمایل بالایی برای به حفظ آب در بافتها دارد.

چای سبز: تحقیقات اخیر بر روی پلی فنولهای آنت یاکسیدان چای متمرکز شده است که دارای اثرات کاهش وزن، مقابله با التهاب و ضد سرطان و ضد تومور هستند. محققان معتقدند مصرف بالای چای سبز در چین و ژاپن می تواند دلیلی بر درصد پایین سرطان در این کشورها باشد. همچنین به نظر می رسد که چای برای جلوگیری از پوسیدگی دندان نیز مفید باشد.


اردوهای گیاهشناسی، کلاس طب سنتی، آموزش گیاهان دارویی در: ((آموزشگاه جوانه سبز))