خبرگزاری دانشجویان ایران – بجنورد
سرویس: علمی – فناوری

پای خر

رییس مرکز تحقیقات کهنه کن سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: گیاه «پای خر» در درمان سرفه و کاهش تب بسیار موثر است.

دکتر علی دادار در گفت‌وگو با خبرنگار علمی ایسنا، با اشاره به این‌که این گیاه با نام علمی(Tussilago farfara) دو لپه و از خانواده گل ستاره‌ای‌ها است، افزود: از ریشه و برگ گیاه برای بخور، درمان سرفه‌های خشک، آبسه و رفع سکسکه استفاده می‌شود.

وی ادامه داد: پای خر در درمان برونشیت و بیماری‌های سینه مفید است.

دادار اظهار کرد: از دم کرده این گیاه می‌توان به عنوان مایع شستشو دهنده چشم استفاده کرد، این گیاه همچنین خلط آور و آرام کننده است.

به گفته وی از این گیاه می‌توان در درمان بیماری‌های دستگاه گوارش، بیماری‌های کلیه و مثانه و دمل استفاده کرد.

دادار در خصوص ترکیبات موجود در گیاه خاطرنشان کرد: گل‌های این گیاه دارای تانن و اسیدهای مالیک است و در برگ‌های آن گلوکزید وجود دارد.

وی توضیح داد: پای خر گیاهی است پایا، دارای ریشه‌های قوی و گوشت‌دار و به رنگ سفید مایل به قهوه‌ای و به ضخامت انگشت است.

دادار اشاره کرد: سراسر طول ساقه را برگ‌های فلس مانند، باریک، دراز و نوک تیز می‌پوشاند و در قاعده ساقه و مجاور سطح زمین، پس از مدتی برگ‌های نسبتا بزرگ با دمبرگ دراز و پهنک بیضوی دانه دار به وجود می‌آید.

وی افزود: سطح فوقانی پهنک این برگ‌ها به رنگ سبز ولی سطح تحتانی آن‌ها به علت پوشیده بودن از کرک‌های ظریف فراوان، به رنگ سفید است و میوه آن فندقه و دارای یک دسته تار ظریف در انتها است.

رییس مرکز تحقیقات کهنه کن سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: این گیاه بیشتر در مناطق معتدل و سرد رشد می‌کند، اما در اغلب نواحی ایران نیز می‌توان آن را مشاهده کرد.

به گفته وی از این گیاه به نام «فرفره» نیز یاد می‌شود

اردوهای گیاهشناسی، کلاس طب سنتی، آموزش گیاهان دارویی در: ((آموزشگاه جوانه سبز))