به گزارش شبکه خبری آموزشی گیاهان دارویی به نقل از ایرنا، جلال‌ الدین صادقی روز سه‌ شنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: خام‌ فروشی محصولات کشاورزی یکی از چالش‌ها و معضلات استان است و می‌تواند یکی از علل ناکامی صادرات تلقی شود.

وی گفت: ایجاد و توسعه صنایع تبدیلی و تولید فرآورده‌های غذایی دارویی از محصولات استراتژیک استان می‌تواند از خام‌ فروشی محصولات ارزشمند استان مانند زرشک، زعفران و عناب جلوگیری کند و یکی از بهترین راهکارهای توسعه اشتغال پایدار، ایجاد ارزش‌ افزوده محصولات و توسعه اقتصادی، جلوگیری از مهاجرت بی‌رویه و کاهش ضایعات محصولات کشاورزی است.

رییس جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی افزود: میوه عناب با توجه به خواص تغذیه‌ای و دارویی بالا، پتانسیل بسیار خوبی برای فرآوری دارد و می‌توان از این محصول فرآورده‌های متعدد غذایی و دارویی تولید کرد.

وی بیان کرد: جهاد دانشگاهی استان از سال ۱۳۹۶ برای کاهش خام‌فروشی و صادرات خام محصولات استراتژیک استان و ایجاد فرآورده‌های متنوع‌تر و باکیفیت‌تر از این محصولات اقدام به تولید دانش فنی فرآورده‌های متعدد و متنوعی بر پایه محصولات استراتژیک استان کرده که از جمله آن می‌توان به بیسکویت عناب، کیک عناب، چیپس عناب، شکلات عناب، سرکه عناب، سرکه زرشک و گل محمدی ،کوکی عناب، مربای پری بیوتیک عناب، سس زرشک، سس عناب و آبنبات زرشک دارای خاصیت تصفیه خون اشاره کرد.

صادقی گفت: جدیدترین محصول ثبت اختراع شده در این نهاد، فرآورده «قرص جوشان آرام‌بخش و ضد افسردگی عناب» است.

وی یادآور شد: قرص‌های جوشان معمولا یک فرم ایده‌آل در بین بیماران، کودکان و سالمندانی هستند که به دلایل مختلف فیزیولوژیکی توانایی بلع قرص را ندارند.

رییس جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی تصریح کرد: فرمولاسیون قرص جوشان آرام‌بخش عناب قابلیت تولید صنعتی را داشته و فاقد ساکارز و گلوتن است و به همین دلیل استفاده از آن برای افراد مبتلا به سلیاک و دیابت بلامانع است.

وی ادامه داد: این محصول فاقد نگهدارنده‌های شیمیایی و سنتزی بوده و یک محصول فراسودمند به شمار می‌آید.

 

Please follow and like us:
Pin Share