ویژه ها

 • پوشش سر، لازمه پیشگیری از بیماری‌های مغز و اعصاب

  یک متخصص طب سنتی گفت: یکی‌از دلایل شایع شدن بیماری‌های سر و مغز و اعصاب با منشا سردی سر، در مردمان امروزی کنار گذاشتن پوشینه سر در این ایام است.

 • استفاده از رژیم غذایی مناسب در روزهای کرونایی

  یک کارشناس تغذیه گفت: افرادی که سطح ویتامین D پایینی دارند با شدت بیشتری درگیر بیماری کرونا می‌شوند چراکه ویتامین D یک فاکتور ضدالتهابی است و می‌تواند با بیماری کووید ۱۹ که باعث ایجاد التهاب در بدن می‌شود، مقابله کند.

 • توسعه کشت های اقتصادی با همکاری آستان قدس در منطقه سیستان

  برای نخستین بار کشت اقتصادی دانه های روغنی و گیاهان دارویی با همکاری آستان قدس درشهرستان نیمروز منطقه سیستان آغاز شد.

 • احداث خزانه پیازچه زعفران در چهارمحال و بختیاری

  مجری طرح گیاهان دارویی جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: با توجه به توسعه کشت زعفران و استقبال کشاورزان از این محصول، خزانه پیازچه زعفران در این استان احداث شد.

 • افتتاح اولین تالار گل زعفران استان اصفهان

  معاون مدیریت ترویج جهاد کشاورزی استان اصفهان گفت: اولین تالار گل زعفران استان اصفهان در برخوار افتتاح شد.

 • افزایش طول عمر با خوردن فلفل تند!

  یک مطالعه جدید ارتباط خوردن فلفل تند با میزان پایین تر ابتلا به انواع سرطان و مشکلات قلبی و عروقی را نشان داده است و می گوید مردم با خوردن فلفل های تند می توانند عمر طولانی تری داشته باشند.

 • گفتگو با نخستین برنده جایزه علمی مرحوم دکتر امیدبیگی

  “دولت می تواند بورس هایی در راستای فراگیری دانش برتر و به روز به جوانان شایسته و علاقه مند اعطا کند تا بتوانیم از دانش کشورهای پیشرفته استفاده کنیم. متاسفانه در کشور در زمینه ارتباط بین صنعت و دانشگاه مشکلاتی وجود دارد. پژوهش های موازی در زمینه گیاهان دارویی و تعداد متولیان حوزه کشاورزی و گیاهان دارویی زیاد است. صنعتگران نیاز به توجه و حمایت ویژه دولت دارند تا بتوانند زیرساخت ها و دستگاه های لازم برای فرآوری و تولید محصولات بیشتر از گیاهان دارویی را فراهم کنند. در واقع چرخه بین تولیدکنندگان (کشاورزان)، دانشگاهیان، صنعتگران و صادرکنندگان نیاز به تغییرات اساسی دارد.”

 • تحقیقات بر روی گیاه “برنجاسف” و تأثیر آن بر کووید-۱۹

  محققان دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران با بررسی پژوهش‌های انجام‌شده می‌گویند: درتعداد کمی از مطالعات خاصیت ضد ویروسی گیاه برنجاسپ مشاهده شده است؛ ولی برای تایید تاثیر این گیاه بر ویروس کرونا آزمایشات بیشتری نیاز است. در صورت تایید نیز آزمایش‌های دیگری باید تاثیر بالینی این گیاه را بر روی انسان نشان دهد و ایمنی آن به عنوان یک دارو را تایید کند.

 • توسعه صنعت گیاهان دارویی با تدوین ۷ استاندارد

  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در راستای ریل‌گذاری و توسعه هم‌افزایی در صنعت گیاهان دارویی، کارگروه‌های مختلفی را تشکیل داده است.

 • تسکین سرفه های خشک در بیماران کرونایی

  متخصص و مدرس طب ایرانی با بیان اینکه میل کردن میوه عناب که از میوه‌های بومی استان است، در روند درمان کرونا موثر است، گفت: خوردن کدو حلوایی پخته شده، حریره بادام، پوره عناب و سیب، می‌تواند میزان سرفه‌ های خشک را در بیماری کرونا کاهش دهد.