×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

آخرین اخبار

امروز : یکشنبه, ۲۶ فروردین , ۱۴۰۳  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
تأثیر نیترات نقره و سالیسیلیک ‌اسید بر تولید تاکسول در گیاه Taxus baccata L

مقدمه‌::تاکسول یک داروی ضد‌سرطان بسیار مؤثر است که در ابتدا از پوست درخت گیاه سرخدار با نام علمی Taxus brevifolia L. جداسازی شد. این دارو در درمان اشکال پیشرفته‌‌ای از سرطان‌‌های سینه و تخمدان به کار می‌‌رود. در دو دهه گذشته، افزایش درخواست تاکسول و محدودیت در تهیه آن از گیاه سبب شد که مطالعات بر تولید تاکسول از روش‌های مختلف از جمله کشت سلولی آغاز شود. استفاده از محرک‌ها در کشت سلولی گیاه موجب بهبود تولید تاکسول شد. ‌

هدف‌:: در این مطالعه تأثیر محرک‌های نیترات نقره و سالیسیلیک ‌اسید به صورت تنها و مخلوط بر میزان تولید تاکسول در گیاه T. baccata به روش تزریق مستقیم با قطع شاخه فرعی گیاه بررسی شد.

روش‌‌ بررسی: غلظت‌‌های مختلف از محرک‌‌ها تهیه و به وسیله لوله رابط به شاخه گیاه متصل تا مواد به صورت مستقیم در اختیار گیاه قرار گیرد. پس از گذشت ۳۰ روز نمونه‌‌گیری از سرشاخه‌‌های گیاه انجام شد. برگ گیاه پودر و به روش ماسراسیون با اتانول ۹۶ درجه عصاره‌‌گیری شد. میزان تاکسول عصاره‌‌ها به وسیلهً دستگاه HPLC آنالیز شد. نتایج‌: تزریق محلول‌های نیترات نقره و سالیسیلیک اسید سبب کاهش معنی‌دار در تولید تاکسول نسبت به کنترل شد همچنین با افزایش غلظت محرک‌ها کاهش بیشتری در تولید تاکسول مشاهده شد.

نتیجه‌گیری: محلول‌های نیترات نقره و سالیسیلیک اسید به صورت تنها و مخلوط تأثیر منفی بر تولید تاکسول داشتند. به نظر می‌رسد فهم بیشتر برای علت این موضوع به تحقیق در مکانیسم عملکرد این مواد در گیاه نیاز دارد. 

 

دانلود متن کامل مقاله

برای دانلود فایل کلیک کنید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.