به گزارش شبکه خبری آموزشی گیاهان دارویی به نقل از ایانا، دکتر حسین زینلی مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی درباره تولید و خرید گیاه زعفران، گفت: توسعه گیاه زعفران به دلیل مقاومت به خشکی، کشت پاییزه و همچنین کم آب بر بودن آن در سال‌ های اخیر افزایش یافته و سطح زیر کشت این محصول به ۱۲۰ هزار هکتار رسیده است.

وی با اشاره به اینکه زعفران بازار پسندی خوبی دارد، گفت: بازار پسندی خوب این محصول سبب شده تا توسعه آن توسط کشاورزان افزایش یابد.

زینلی، میزان صادرات محصول زعفران در سال گذشته را ۲۸۰ تن عنوان کرد و گفت: این میزان صادرات ۳۰۰ میلیون دلار ارزآوری برای کشور داشته است.

وی با یادآوری این که هرساله در مهرماه، جلسه ای با حضور نمایندگان مجلس شورای اسلامی، تولیدکنندگان و شرکت‌های مهم صادرکنندگان برای تهیه دستورالعمل خرید حمایتی و یا توافقی محصول زعفران در وزارت جهاد کشاورزی، تشکیل می‌شده است، گفت: پس از آن سازمان مرکزی تعاون روستایی در زمان کاهش قیمت گل زعفران اقدام به خرید این محصول می‌کرده است.

زینلی گفت: از آنجا که شورای ملی زعفران، اتحادیه صادرکنندگان گیاهان دارویی و بخش خصوصی به کاهش مداخله دولت اعتقاد داشتند، برای رفع این مساله در سال جاری شورای ملی زعفران، نماینده مردم قاینات در مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس شورای اسلامی جلسه‌ای در اتاق بازرگانی مشهد در دهم مهر ماه سال جاری برگزار کردند.

وی افزود: بنا است با حمایت وزارت جهاد کشاورزی و اختصاص تسهیلات یک هزار میلیارد تومانی، شورای ملی زعفران، گل زعفران را به قیمت ۱۵۰ هزار تومان، پوشال زعفران ۱۶ میلیون تومان و نگین آن ۲۰ میلیون تومان از کشاورزان خریداری کند.

به گفته مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی؛ این تصمیم با حمایت نمایندگان شهرستان‌های تربت حیدریه و قائنات همراه و بنا شد این تسهیلات با سود ۱۵ درصد برای خریداری گل و صادرات زعفران پرداخت شود.

وی تصریح کرد: در حال حاضر، وزارت جهاد کشاورزی تعهد خود را در این زمینه اجرایی کرده و با تامین اعتبار یک هزار میلیارد تومانی، تجار زعفران می‌توانند از این تسهیلات در بانک کشاورزی بهره مند شوند.

زینلی گفت: در چند روز اخیر قیمت گل زعفران افت کرده، متاسفانه خبری از معتمدین نیست و  به همین دلیل با شروع فصل برداشت زعفران، قیمت خرید این محصول از کشاورزان از کیلویی ۲۵۰ هزار تومان به ۶۰ تا ۷۰ هزار تومان کاهش یافته است.