به گزارش شبکه خبری آموزشی گیاهان دارویی به نقل از خبرآنلاین از کرمان، بادام کوهی با نام علمی Amygdalus scoparia جز گونه‌های با اهمیت و از ذخایر درختان و درختچه‌های ایران محسوب می‌شود.

درختی خودرو در مناطق کوهستانی جنوب کرمان، دارای شاخه‌های فراوان و ساقه‌های افراشته و سوزنی شکل و برگ‌های ریز است.

این درخت به ارتفاع ۳ تا ۵ متر رشد کرده و در برابر ناملایمات طبیعت و شرایط کم آبی به دلیل نفوذ عمقی ریشه‌های آن، مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهد.

این درخت در فصل بهار و قبل از برگ دهی به علت گل‌های فراوان به صورت کاملا سفید رنگ، چشم هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند. شاید بتوان گفت: این گل‌ها علاوه بر زیبایی و بوی مطبوعی که از خود ساطع می‌کنند، یکی از پرخاصیت‌ترین نوع گل‌های دارویی در منطقه هستند.

ایرج امیری رییس اداره جنگلداری و جنگلکاری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان گفت: وجود درختان بادام کوهی در منطقه جنوب کرمان با توجه به شرایط اقلیمی، جغرافیایی، گردشگری، فرهنگی و اقتصادی، علاوه بر ایجاد یک تفرجگاه زیبای طبیعی برای منطقه در جلوگیری از فرسایش و کنترل روان آب‌ها نقش مهمی ایفا می‌کند.

او افزود: این منطقه علاوه بر اینکه منبع غنی از گیاهان دارویی و معطر از جمله زیره، کنگر، آویشن، گل گاوزبان، بابونه، خاکشیر، کرفس، ریواس، پودنه، درمنه و کاکویی است، سطح وسیعی از بادام کوهی را نیز دارد.

امیری تصریح کرد: مناطق کوهستانی جنوب کرمان و ارتفاعات ۸۰۰ تا ۲ هزار و ۷۰۰ متری به دلیل داشتن آب‌ و خاک حاصلخیر و شرایط آب و هوایی مناسب، از مناطق مستعد برای رویش بادام کوهی به حساب می‌آیند.

او با اشاره به اینکه بادام کوهی گیاهی است که در ناحیه رویشی ایرانی تورانی رشد و نمو می‌کند، بیان کرد: این گیاه در بیشتر مناطق کوهستانی جنوب کرمان به وفور دیده می‌شود و دارای ارزش اقتصادی بالایی در صنایع دارویی است.

رییس اداره جنگلداری و جنگلکاری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان تصریح کرد: ریشه عمیق بادام کوهی، سبب جلوگیری از فرسایش و تثبیت خاک شده و مانع از خسارات جبران ناپذیر حاصل از سیلاب در مناطق رویش این گیاه می‌شود.

او افزود: گل‌های زیبا و سفید این درخت در اوایل بهار قبل از پیدایش برگ گیاه ظاهر می‌شود و در تابستان به بهره برداری می‌رسند.

امیری با بیان اینکه برخی افراد سودجو  برای دستیابی به سودی اندک، اقدام  به بریدن تنه اصلی درختان بادام کوهی و بعضا نهال‌های جوان این درختان برای استفاده از چوب آن و تهیه زغال می‌کنند که این عمل به تدریج باعث از بین رفتن رویشگاه‌های بادام کوهی می‌شود، بیان کرد: برای توسعه عرصه‌های جنگلی، اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان ضمن برخورد قاطع با سودجویان اقدام به کاشت بادام کوهی در دامنه‌های کوهستانی منطقه کرده و گامی مهم برای حفاظت از این نعمت خدادادی برداشته است.

او با اشاره به اینکه بادام کوهی ارزش اقتصادی بالایی در صنایع دارویی دارد، نبود صنایع تبدیلی و فرآوری این محصولات در منطقه را یکی از مشکلات پیش رو دانست و افزود: این مسأله موجب شده است آن طور که باید و شاید از مزایای این محصول استفاده نشود و قسمتی از محصول تولیدی به دلیل نبود صنایع تبدیلی به ضایعات بدل شود که ضرورت دارد، احداث واحدهای صنایع تبدیلی در این منطقه مورد توجه قرار گیرد.