به گزارش شبکه خبری آموزشی گیاهان دارویی، کشت گندم سیاه در شهرستان های اراک و فیروزآباد فارس توسط یک تیم تحقیقاتی با موفقیت اجرا و امکان سنجی شده است.

کشت گندم سیاه در اراک، در مزرعه تحقیقاتی – آموزشی پردیس پیام نور اراک به سرپرستی دکتر محمدرضا داوری با همکاری سرکار خانم عاطفه نوابی، الهام زنگارکی، لیلا منصوری، فاطمه امیری و در شهرستان فیروزآباد فارس توسط مجتبی قاسم زاده اجرا شده است.

قاسم زاده کارشناس گیاهان دارویی در رابطه با این طرح تحقیقاتی بیان کرد: بذر ارگانیک این گیاه از آمریکا توسط تیم وارد کشور شد و در تیمارهای مختلف زمانی و تغذیه، مورد بررسی قرار گرفت.

وی افزود: گندم سیاه Buckwheat از خانواده علف هفت بند Polygonaceae می باشد و دارای برگ های پهن و میوه ای سه وجهی و سبوس دار است که بر خلاف نامش یک میوه و خشکبار به حساب می آید و از خانواده غلات نیست. این گیاه سریع الرشد بوده و می تواند در خاک های فقیر رشد کند و نسبت به غلات به نیتروژن کمتری نیاز داشته و کارایی بسیار خوبی برای جذب فسفر خاک و ذخیره آن در دانه خود را دارد. بقایای این گیاه میزان فسفر خاک را نیز افزایش می دهد. بهترین زمان کشت این گیاه در ایران بعد از اتمام ریسک سرمازدگی و خردادماه می باشد.

قاسم زاده گفت: دانه گندم سیاه فاقد گلوتن می باشد و می توان از آن آردی با میزان پروتئین بالا تهیه نمود و به دلیل پایین بودن شاخص گلیسمی این محصول از آن برای کنترل قند در افراد دیابتی استفاده کرد. فیبر موجود در دانه باعث بهبود یبوست و عملکرد روده می شود. آرد گندم سیاه هچنین در تهیه شیرینیجات، نان و آرد انواع ماکارانی (سمولینا) کاربرد دارد.

تیم تحقیقاتی که به سرپرستی دکتر داوری می باشد تمام مراحل این گیاه از کاشت تا برداشت و تکثیر و همچنین محصولات اصلی و جانبی این گیاه را در نقاط مختلف کشور مورد بررسی قرار داده است.

.

گندم سیاه

گندم سیاه

گندم سیاه

گندم سیاه

گندم سیاه

گندم سیاه

گندم سیاه

گندم سیاه


کلیدواژه ها : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,