به گزارش شبکه خبری آموزشی گیاهان دارویی به نقل از واحد مرکزی خبر، فریبرز غیبی مشاور رئیس سازمان ملی جنگل‌ها و مراتع و ابخیزداری در مصاحبه با رادیو اقتصاد گفت : طرح های توسعه تولید گیاهان دارویی در عرصه های منابع طبیعی اجرا می شود که سرمایه پنهان و ثروت طبیعی برای کشور محسوب می شود و به ارتقای ضریب سلامت جامعه و امنیت غذایی هم کمک می کند.
وی افزود: بسیاری از گیاهان دارویی مصارف مختلف درمانی و صنعتی دارد که با فرآوری آنها در آنها کشور می‌توان ارزش افزوده بیشتری را از تولید آنها کسب کرد.
مشاور رئیس سازمان جنگل‌ها گفت: پیش از این سالانه حدود ۴ هزار تن گیاه دارویی صادراتی (سقز، کتیرا، سدر، میوه بادام، بلوط و …) برداشت می‌شد که در پی خشکسالی ها به هزار تن رسیده است.
غیبی اعلام کرد : تا افق سال ۱۴۰۴ تلاش می کنیم ۱۰۰ هزار هکتار از اراضی زراعی آبی را به زیر کشت گیاهان دارویی برود که از سال ۹۴ اجرایی خواهد ‌شد.
وی افزود: سازمان جنگل‌‌ها ۵۰ هزار هکتار در عرصه‌های منابع طبیعی (۲۰هزار هکتار در اراضی جنگلی، ۲۵ هزار هکتار در مراتع و ۵ هزار هکتار اراضی بیابانی) را در هر سال به کشت گونه ه‌ای بومی گیاهان دارویی مناطق اختصاص می دهد.
وی افزود: در اجرای نقشه توسعه علمی کشور قرار است سطح کشت گیاهان دارویی با برنامه ریزی به ۵۰۰ هزار هکتار افزایش یابد و رویکردهای صادراتی هم مد نظر است البته با حداکثر ارزش افزوده. در حال حاضر وسعت گیاهان دارویی حدود ۳۹ هزار و ۵۶۰ هکتار است.
غیبی با تاکید بر ضرورت بسته بندی و رعایت استاندارد در تولیدات گیاهان دارویی و تقویت تجارت و صادرات سالم گفت : ۱۰ درصد از داروهای مصرفی از گیاهان دارویی است که تا ۲۰ درصد افزایش می دهیم.
مجری طرح ملی گیاهان دارویی کشور اظهار داشت : برای اقتصادی تر کردن کشت گیاهان دارویی ، تفاهم‌نامه‌هایی با صاحبان صنایع و فرآوری گیاهان دارویی، اتحادیه صادرکنندگان گیاهان دارویی، انجمن تولید‌کنندگان گیاهان دارویی و برخی شرکت‌هایی داریم که روی گیاهان دارویی کار می‌کنند و گیاهان دارویی تولید شده پس از برداشت به بازارهای هدف فروخته می‌شود.
وی افزود: کشت گیاهان دارویی به صورت مشارکت انجام می‌شود ووزارت جهاد کشاورزی نهاده مجانی در اختیار بهره‌برداران قرار می‌دهد و کشت، حفاظت و بهره‌برداری با خود تولید‌کننده است.
بنابراین گزارش سرانه مصرف گیاهان دارویی در ایران ۲۵ گرم ، در اروپا ۹۰۰ گرم و در آمریکا ۲۵۰۰ گرم یعنی ۱۰۰ برابر ایران است. ۷۱ درصد مصرف دارو در سوئیس از گیاهان دارویی است.