در دوم تیر ماه سال ۱۳۸۳ شاهد افول چراغی نورانی در کسوت داروسازی کشور بودیم که قلبهای همه دلسوزان به خدمت در این راه را جریحه دار کرد و اگرچه چراغ پرفروغ وجود نورانی اش زود و دور از انتظار خاموش شد اما یاد و آثار به جای مانده از آن روانشاد همیشه ایام روشنی بخش راه پویندگان علم داروهای گیاهی و گیاهان داروئی کشور خواهد بود .

شادروان مهندس محمد کریم ابراهیمی قاجار در اسفند ماه سال ۱۳۳۰ پا به عرصه وجود گذاشت و پس از اتمام تحصیل در دانشکده مدیریت و حسابداری ، از سال ۱۳۵۶ در راه اعتلای گیاهان داروئی و صنعت داروسازی گیاهی زحمات طاقت فرسائی را تحمل نمود و در این راه استوار قدم برداشت و هر روز موفقیت جدیدی را در رشد و تکامل و توسعه این صنعت کسب نمود که تا به امروز شاهد درخشش نتیجه زحمات آن فقید سعید هستیم .

مجموعه مجتمع صنایع دینه ایران از سال ۱۳۵۹ با هدف تولید مواد اولیه و فرآوردهای داروئی ، غذائی و بهداشتی با منشا گیاهی تاسیس و در قزوین شروع بکار نمود . این واحد به دلیل داشتن کادر علمی ماهر و تحقیقات علمی بعنوان یکی از طرحهای مهم انقلاب در سال ۱۳۶۶ پذیرفته شده است و آزمایشگاه دینه بعنوان یکی از بهترین آزمایشگاه های داروهای گیاهی و گیاهان داروئی در سطح کشور فعال می باشد . این واحد در حال حاضر عضو معاونت محترم علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز می باشد . این مجتمع با استفاده از مجهزترین ماشین آلات و تجهیزات مدرن ، فرآوردهای خود را در اشکال پودر و گرانول ، قرص و دراژه ، کرم و پماد ، مایعات و انواع شربتها با مجوز دارو از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تولید می نماید و همچنین با توجه به شرایط آب و هوایی ایران و تنوع رویش گیاهان داروئی در مناطق مختلف ، شرکت کشت نباتات داروئی و صنعتی ایران که یکی از زیرمجموعه های این مجتمع می باشد، در سه استان گیلان ، قزوین و تهران اقدام به کشت گیاهان داروئی می نماید .

 

منبع: کتابچه اولین نشست هم اندیشی با پیشکسوتان گیاهان دارویی ایران (انجمن گیاهان دارویی ایران)، ۲۱ مهرماه ۱۳۹۰

Please follow and like us:
Pin Share