به گزارش شبکه خبری آموزشی گیاهان دارویی به نقل از ایرنا، دکتر حسین زینلی روز پنجشنبه در حاشیه افتتاح پروژه آبیاری نوین خراسان شمالی در جمع خبرنگاران اظهارداشت: امسال ۲۶۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی زیر کشت انواع گیاهان دارویی رفت که از این سطح ۴۰۰ هزار تن محصول برداشت می شود.

وی افزود: از مجموع کل تولیدات گیاهان دارویی در سطح کشور ۱۲۰ هزار هکتار مربوط به زعفران، ۳۰ هزار هکتار گل محمدی و مابقی آنغوزه، باریجه، گون کتیرا، زیره و سایر گیاهان دارویی است.

مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: با وجود اینکه امسال خشکسالی میزان تولید زعفران را کاهش داد اما قیمت این محصول افزایش و هر یک کیلوگرم زعفران از ۶۰۰ دلار به یکهزار و ۳۰۰ دلار رسید.

وی بر فراوری زعفران تاکید کرد و گفت: اقدامات لازم برای فرآوری این محصول مهم انجام شده است در صورت فرآوری ابتدایی ارزش افزوده آن ۲ برابر و در صورت استفاده در بخش دارویی ۱۶ برابر ارزش افزوده خواهد رسید.

زینلی با بیان اینکه زعفران کاران نباید دغدغه فروش و قیمت داشته باشند، تصریح کرد: هرساله دولت خرید تضمینی زعفران را انجام می دهد و امسال نیز این روند ادامه خواهدد داشت.

Please follow and like us:
Pin Share