به گزارش شبکه خبری آموزشی گیاهان دارویی به نقل از ایسنا، معاون بهبود تولیدات گیاهان دارویی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: ۵ هزار هکتار به مساحت کشت گیاهان دارویی در این استان افزوده می شود.
نامور در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه برای توسعه کشت و ساماندهی گیاهان دارویی در این استان شورایی تشکیل شده است، اظهار کرد: در این شورا مسائلی همچون برنامه ریزی برای کشت کدام گیاهان، مسائل فنی کشت آن ها، بازاریابی و …. مورد بررسی قرار می گیرد.
وی افزود: برنامه ریزی ها مبنی بر این است تا طی یک برنامه ۵ ساله، علاوه بر سطوحی که وجود دارد، ۵ هزار هکتار دیگر نیز به سطوح کشت گیاهان دارویی در این استان افزوده شود.
نامور ادامه داد: از سوی دیگر در این استان به دنبال تکمیل زنجیره تولید گیاهان دارویی هستیم که البته یک واحد تولیدی در شهرستان جاجرم موجود است.
وی بیان کرد: همچنین طی امسال کشت قراردادی گیاهان دارویی نیز انجام خواهد شد که این امر را وزارتخانه انجام خواهد داد و اقداماتی همچون قرارداد با شرکت های فرآوری گیاهان دارویی را انجام خواهد داد.
این مقام مسئول تصریح کرد: گیاهان دارویی که قابلیت توسعه کشت در استان دارد شامل زیره سیاه و سبز، باریجه، سیاه دانه و گل محمدی است.
وی گفت: سطح کشت گیاهان دارویی در این استان به جز گل محمدی، یک هزار و ۹۷۶ هکتار است.
به گفته معاون بهبود تولیدات گیاهان دارویی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی در این استان هر ساله در سطح ۳ هزار و ۸۳۹ هکتار نیز کشت زعفران انجام می شود.
Please follow and like us:
Pin Share