×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

آخرین اخبار

امروز : سه شنبه, ۷ آذر , ۱۴۰۲  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
برگزاری  جشنوارە گلاب‌گیری در کردستان

به گزارش شبکه خبری آموزشی گیاهان دارویی به نقل از ایسنا، اسم جشنوارە گلاب‌گیری کە بە میان می‌آید اولین چیزی کە در ذهن هر ایرانی تداعی می‌شود؛ کاشان است، اما این بار داستان فرق دارد! این بار مقصد سفر برای دیدن گلاب‌گیری بە جای کاشان؛ کردستان است،
اگر فاصله شهر محل زندگی‌تان با کاشان زیاد است یا فرصت کافی برای سفر به آن‌جا را ندارید، برگزاری  جشنوارە گلاب‌گیری در کردستان فرصتی است برای اینکە از این حظ مطلق بی‌نصیب نمانید.
دم دمای ٨ صبح سنندج را بە قصد تماشای مراسم گلاب‌گیری ترک می‌کنیم و بە سمت روستای “هەمڕۆڵە” بە راە می‌افتیم؛ مقصد نزدیک است و خوش آب و هوا و برای اولین بار جشنوارە گلاب‌گیری در کردستان در این روستا رقم می‌خورد. یک ساعت بعد بە مقصد مورد نظر رسیدیم، از جادە ورودی باغ کە با چنارهای بلندی پوشیدە بود وارد می‌شویم، داخل باغ همە اهالی روستا با لباس‌های محلی در تکاپو برای برگزاری این جشن باشکوە و چشم انتظار ورود گردشگران هستند.  دیگ‌های بزرگی با فاصلەهای کم بر روی آتش گذاشتە شدە و مراحل گلاب گیری از سر گرفتە شدە است. اولین چیزی کە در هنگام ورود بە باغ توجە و نظر مهمانان را بە خود جلب می‌کرد، حوض آبی وسط باغ است که گل‌های محمدی زیبایی بر روی آن شناور است.
گلاب‌گیری؛ از اوایل اردیبهشت تا اواسط خرداد
گلاب‌گیری، یکی از میراث کهن ایرانیان است و بنا بە شرایط هر منطقە محدودە زمانی آن از اوایل اردیبهشت تا اواخر خرداد متفاوت است. هزاران سال است کە گل محمدی یکی از محبوب‌ترین گیاهان بومی ایران بوده کە از قدیم الایام تا بە امروز از ایران بە سایر کشورها صادر شدە است.
تولید سالانە ۱۵۰۰ لیتر گلاب در کردستان
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان با اشارە بە اینکە گل محمدی زیرمجموعە گیاهان دارویی قرار می‌گیرد، گفت: در حال حاضر ۲٨۱ هکتار مزرعە گل محمدی در شهر سنندج وجود دارد.
حاجی میرزایی در جشنوارە گلاب‌گیری کە در روستای “هەمڕۆڵە” برگزار شد، اظهار کرد: گل‌محمدی بە دلیل مقاومت بالا و باتوجە بە شرایط آب و هوایی مناسب استان کردستان، در بخش کشاورزی و تحول منطقە بسیار حائز اهمیت است.
وی عنوان کرد: در بخش سهمیە یارانە گل محمدی می‌توان از قلم این محصول بخشی از هزینه‌ها را جبران کرد.
حاجی میرزائی ادامە داد: افرادی کە متقاضی هستند تا سطح زیر کشت زمین خود را به کاشت گل محمدی اختصاص دهند؛ سازمان جهاد کشاورزی بخشی از این هزینه‌ها را متقبل خواهد کرد.
وی از مردم روستا خواستار توسعە کشت این محصول شد و افزود: امیدواریم از ارقام موجود که اسانس و مواد آن‌ها بسیار حائز اهمیت است، استفاده کرده تا شاهد رونق هرچە بیشتر گل محمدی در استان باشیم.
حاجی‌میرزایی بیان کرد: بە ازای هر کیلو گل‌محمدی ۴ لیتر گلاب‌ بە دست خواهد آمد، کە این مهم بسیار حائز اهمیت است.
وی ادامه داد: در حال حاضر چهار واحد صنعتی در حوزه عصاره‌گیری گیاهان دارویی در کردستان فعالیت دارند کە سالانە بە طور متوسط مابین ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ لیتر گلاب درست می‌شود.
حاجی میرزایی خاطرنشان کرد: بە دلیل شرایط آب و هوایی و بحث بارندگی در فصل گل‌محمدی، اسانس گل‌محمدی استان کردستان بسیار بالا است.
وی یادآور شد: ۴ هزار هکتار از اراضی استان کردستان زیرکشت گیاهان دارویی قرار دارد و سالانه قریب به ۷ هزار تن انواع محصولات دارویی از این مزارع جمع‌آوری می‌شود.
سفر بە صرف تماشای گلاب‌گیری سنتی
جشنوارە گلاب‌گیری معرف ظرفیت‌های گردشگری کردستان
فرماندار سنندج گفت: برگزاری این جشنوارەها سبب معرفی ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های استان بە ویژە شهر سنندج خواهد شد.
حسن عسگری، صنعت گردشگری را صنعتی پرسود برشمرد و اظهار کرد: صنعت گردشگری علاوە بر اینکە تهدیدی برای محیط زیست نیست بلکە آسان و قابل دسترس و بسیار پرسود است.
وی عنوان کرد: یکی از اهداف دولت توسعە صنعت گردشگری بە ویژە در روستاها است؛ زیرا روستاها دروازە تولید در کشور هستند.
عسگری تصریح کرد: یکی از راەهای جلوگیری از مهاجرت روستاییان توسعە روستاها و ایجاد اشتغال برای آن‌ها است.
وی تاکید کرد: روستانشینان علاوە بر تامین مایحتاج خود، دروازە تولید در کشور محسوب می‌شوند و حضور آن‌ها در روستاها بسیار حائز اهمیت است.
عسگری خاطرنشان کرد: در راستای تقویت اقتصاد روستاها تسهیلات اشتغالزایی در نظر گرفتە شدە کە از دهیاران خواستاریم نسبت بە جذب آن اهتمام کنند.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.