به گزارش شبکه خبری گیاهان دارویی، امرالله شمس در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: این گیاهان شامل نعنا فلفلی، گل محمدی، خارخاسک و خاکشیر است که طی سال زراعی گذشته توسط شرکت تعاونی کشاورزی گیاهان دارویی از کشاورزان خریداری شده است.

وی ادامه داد: ارزش گیاهان دارویی خریداری شده هشت میلیارد و ۱۷۵ میلیون ریال می‌باشد که تاکنون ۹۰ درصد این مبلغ به کشاورزان پرداخت شده است.رییس اداره تعاون روستایی سبزوار با بیان اینکه این شهرستان یکی از قطب های گیاهان دارویی شرق کشور است گفت: خرید توافقی این محصولات باعث ایجاد تعادل قیمت در بازار شده و به نفع کشاورز است.

وی افزود: در حوزه  خرید گیاهان دارویی شهرستان سبزوار رتبه اول را در بین شرکت های تعاونی کشاورزی گیاهان دارویی استان خراسان رضوی کسب کرده است.شمس ادامه داد: با توجه به رونق کشت گیاهان دارویی در سبزوار توسعه صنایع فرآوری آن علاوه بر ایجاد ارزش افزوده و جلوگیری از خام‌فروشی محصولات، نقشی موثر در شکوفایی اقتصاد شهرستان و افزایش اشتغال دارد.

شهرستان سبزوار دارای ۵۴ هزار هکتار کشتزار و ۱۹ هزار هکتار عرصه باغی است و حدود ۲۰ هزار بهره‌بردار در این عرصه فعالیت می‌کنند.این شهرستان قطب تولید محصولات زیره، پنبه، جو و گندم در خراسان رضوی است. سالانه حدود ۱۵۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی در سبزوار تولید می شود.

این شهرستان در ۲۳۰ کیلومتری غرب مشهد قرار دارد.

Please follow and like us:
Pin Share