محمدعلی طهماسبی بعد از ظهر امروز در حاشیه آیین جشن پایان آبیاری تحت‌فشار در دشت پلنگ شهرستان دشتی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان دشتی اظهار داشت: با توجه به اقلیم ایران و داشتن ظرفیت‌های مناسب برای کشت گیاهان دارویی، دولت جهت توسعه داروهای گیاهی برنامه‌‌های خوبی تدارک دیده که به زودی اجرایی می‌شود.

وی افزود: گیاهان دارویی یکی از پرمخاطب‌ترین محصولات کشاورزی در جهان هستند که موجب ارزآوری در کشور نیز می‌شود که کاربرد آن در بخش‌های بهداشتی، غذایی و دارویی است.

معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: ایران با توجه به تنوع اقلیمی و ناهمواری‌ها از نظر آب، خاک و هوا، یکی از کانون‌های تولید گیاهان دارویی است که پیشتر نیز در طب سنتی و اسلامی ما استفاده شده است.

طهماسبی اضافه کرد: کتاب قانون یکی از معروف‌ترین آثار پزشکی دنیا و از ارزشمندترین منابع قدیمی طب سنتی است که ابوعلی سینا پزشک و فیلسوف ایرانی آن را به رشته تحریر درآورد و در حال حاضر اثر این دانشمند بزرگ ایران‌زمین به‌عنوان یکی از منابع مهم در دانشگاه‌های پزشکی سراسر دنیا، مورد تدریس و مطالعه قرار می‌گیرد.

معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به این‌که بشر فهمید که داروهای شیمیایی مشکلاتی برای انسان‌ها به وجود می‌آورد و مجدداً به طبیعت روی آورده است گفت: گیاهان دارویی چون مصرف مستقیم انسانی، غذایی، دارویی و بهداشتی دارند بنابراین ارگانیک هستند.

طهماسبی تأکید کرد: در حال حاضر شرکت‌های دانش‌بنیان و خصوصی سرمایه‌گذاری بر روی فناوری گیاهان دارویی انجام داده و بخش عظیمی از داروها در داروخانه‌های ایران منشأ گیاهی و طبیعی دارند.

وی عنوان کرد: ایران  دارای بیشترین گیاهان دارویی در منطقه و جهان است و در سه دهه گذشته شاهد روند رو به رشد علاقمندی مردم در زمینهٔ استفاده از این داروهای گیاهی و احیای طب سنتی هستیم.

وی افزود: امسال طرح توسعه باغات و اراضی با استفاده از گیاهان دارویی در زمینهٔ آبی و دیم به  مجموعه کلان جهاد کشاورزی پیشنهاد کرده‌ایم تا در ردیف بودجه قرار گیرد که مورد توجه است.

طهماسبی بیان کرد: مجلس شورای اسلامی طرح توسعه باغات و اراضی با استفاده از گیاهان دارویی را پذیرفت که برای شروع کار باید ۱۰۵ هزار هکتار از این اراضی، در طول برنامه ششم توسعه کشور به گیاهان دارویی اختصاص دهیم.

Please follow and like us:
Pin Share

کلیدواژه ها :