به گزارش شبکه خبری گیاهان دارویی به نقل از خبرگزاری فارس، در ایران ۸۰۰۰ گونه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی گیاهی وجود دارد که ۲۳۰۰ نوع آن جز گیاهان دارویی هستند و در استان چهار فصل کهگیلویه و بویراحمد این تنوع گیاهان دارویی وجود دارد.

گیاهان دارویی نقش مهمی در درمان بیماری‌ها دارند و اکثر این گیاهان در یکی از اندام‌های خود ماده‌‌ای دارند که به بهبود و تسکین دردهای ما کمک می‌کنند.

گیاه گل گاو زبان نام محلی: گل گاوزون دارای ویژگی‌های ظاهری: گاو زبان گیاهی است علفی که ارتفاع ساقه آن تا ۶۰ سانتیمتر می‌رسد و ساقه‌ی آن خاردار و برگ‌های  این گیاه ساده و پوشیده از تارهای خشن است  گل‌های آن آبی، سفید و بنفش  هستند.

این گیاه دارای نیترات پتاسیم ، مالات کلسیم ، منگنز ، منیزیوم ، اسید فسفریک و آلانتویین است و جوشانده و دمنوش این گیاه حواس پنجگانه را تقویت کرده و بسیار نشاط‌آور، بازکننده رنگ رخسار، کاهنده غم و اندوه و ضد وحشت و اضطراب است و می‌تواند حواس‌پرتی را رفع و تنگی نفس ناشی از آشفتگی ذهنی را بهبود بخشد و برگ‌های  تازه گل گاو زبان دارای مقدار زیادی ویتامین C می‌باشد و می‌توان برای انواع سالاد از آن استفاده نمود.

توصیه می‌شود افرادی که یبوست دارند به همراه داشتن این گیاه مسهل را در مسافرت‌ها فراموش نکنند.

هشدار: ممنوعیت مصرف در دوران بارداری