به گزارش شبکه خبری آموزشی گیاهان دارویی به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران، فرجام فاضل، مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی یزد اظهار کرد: این استان با برداشت ۲۴۷۴ تن روناس در سال و عملکرد ۱۱ هزار و ۷۸ کیلوگرم در هر هکتار، رتبه اول تولید این محصول در کشور را در اختیار دارد.

وی، زمان کاشت بذر روناس را نیمه اسفند تا اواخر فروردین و زمان کاشت ریشه آن را آبان تا اسفند عنوان کرد و گفت: زمان برداشت این محصول شهریور تا آبان سال سوم تا چهارم از مان کاشت است که بعد از کف‌بر کردن ساقه و برگه‌های سبز، عملیات برداشت با بیل‌های مخصوصی انجام می‌شود.

فاضل با اشاره به کاربردهای روناس گفت: این گیاه در صنایع غذایی، رنگرزی، دارویی، لوازم آرایشی و بهداشتی استفاده می‌شود و روناس سائیده شده عموماً جهت رنگ‌آمیزی پشم و کرک و تهیه رنگ لاکی قالی و همچنین تثبیت بعضی از رنگ‌های دیگر که از کاه و پوست انار و گردو به دست می‌آید، مصرف می‌شود ولی گاهاً به منظور تهیه ماهی دودی و رنگ آمیزی دیوار منازل و کارگاه‌ها از روناس استفاده می‌شود.

مدیر زراعت جهاد کشاورزی استان، خریداران روناس ساییده شده استان یزد را بیشتر تجار اصفهانی، کاشانی، ارومیه‌ای، کرمانی، یزدی و شیرازی اعلام کرد و گفت: این محصول به بیش از ۱۰ کشور دنیا از جمله کشورهای آلمان، ایتالیا، انگلستان، ترکیه، هند، قطر، فرانسه و پاکستان صادر می‌شود.

وی درباره مشهور شدن روناس به طلای سرخ در بین اهالی کویر، اظهار کرد: این گیاه به علت سازگاری در آب شور و خاک کویر و همچنین بازدهی مطلوب اقتصادی در بین مردم اردکان به طلای سرخ مشهور شده است. اندک توجه به این گیاه صنعتی می‌تواند در اشتغال‌زایی و رونق اقتصادی منطقه نقش چشمگیری ایفا کند.

به گزارش ایسنا، روناس از جمله محصولات کشاورزی است که این روزها کشت آن در سطح کشور تقریباً به اردکان و بافق منحصر شده است. این گیاه به دلیل وجود رنگدانه و ماده رنگینی به نام آلیزارین در ریشه آن که در تولید رنگ طبیعی نقش مهمی دارد، از قدیم‌الایام مورد توجه صاحبان صنایع نساجی و فرش دستباف کشور قرار داشته است