به گزارش شبکه خبری آموزشی گیاهان دارویی به نقل از مهر، خدابخش عرب در نشستی با خبرنگاران در محل اداره جهاد کشاورزی شهرستان دامغان دستیابی به الگوی ساختاری مؤثر و کاربردی برای ساماندهی فرآیند تولید، فرآوری و بازاریابی و بازار رسانی گیاهان دارویی را از جمله اهداف این سازمان ذکر کرد و گفت: در این راستا طرح ساماندهی تولید و فرآوری گیاهان دارویی با مشارکت مراکز تحقیقاتی برای اولین بار در استان سمنان اجرا شد.

وی به دیگر موارد اهداف اجرای این طرح اشاره داشت و افزود: جلب مشارکت تولید کنندگان، دستگاه های ذیربط اجرایی و نظارتی، صنف و تشکلهای تخصصی، اتحادیه های روستایی و عشایری در برنامه ریزی، اجرا و نظارت، تلاش برای تحقق فرآیند خرید نقدی و مستقیم از تولید کنندگان توسط واحدهای فرآوری با قیمت مناسب (تأمین منفعت تولید کنندگان)، تلاش برای ایجاد شبکه فرآیند تولید، فرآوری و عرضه (در قالب بسته بندی مناسب و برند مخصوص)،از اهداف دیگر این طرح است.

وی، ایجاد هماهنگی با دستگاه های ذیربط اجرایی، فنی و نظارتی، تشکلهای تخصصی، اتحادیه ها برای صدور مجوزهای لازم و بهره برداری بهینه از تمام عرصه های دارای قابلیت را از دیگر اهداف اجرای طرح ساماندهی تولید و فرآوری گیاهان دارویی ذکر کرد و افزود: تلاش جدی برای ایجاد تناسب بین کیفیت و قیمت محصولات در زمان خرید و عرضه مستقیم در راستای تأمین حقوق تولید کننده و مصرف کننده، برنامه ریزی برای صادرات تولید محصولات فرآوری شده مازاد دارای قابلیت، ایجاد فرصت های شغلی جدید، تقویت تشکلهای موجود و بهره برداری علمی و منطقی از پتانسیل عرصه های مرتعی از دیگر موارد است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان سمنان با بیان اینکه برای اجرای هر چه بهتر این طرح ستاد استانی و شهرستان با تشکیل و راه اندازی دبیرخانه تشکیل شد، خاطرنشان ساخت: این ستاد و دبیرخانه در مرکز استان با ۱۶ عضو و در شهرستان ها با ۱۷ عضو به مسئولیت رئیس سازمان جهاد کشاورزی در استان و در شهرستان ها برعهده مدیران جهادکشاورزی خواهد بود.

عرب یادآور شد: ۱۲ ماده قانونی برای اجرای طرح ساماندهی تولید و فرآوری گیاهان دارویی در استان سمنان در نظر گرفته شد که شامل اشخاص حقیقی و حقوقی می شود.

وی اظهار داشت: در ماده ۸ اجرای این طرح که شامل اشخاص حقیقی و حقوقی می شود آورده شد که افراد می توانند درخواست های مرتبط با برداشت گیاهان دارویی (بهره برداری از عرصه های مرتعی) را به مدیریت جهادکشاورزی شهرستان مربوطه ارائه و پس از تکمیل پرونده در اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان و تصویب در ستاد اجرایی شهرستان برای صدور پروانه تأسیس به سازمان مهندسی کشاورزی، امور دام و منابع طبیعی و آبخیزداری ارسال کنند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان سمنان گفت: برگزاری جلسات هر ماه یک بار به عهده ستاد استانی و شهرستانی ساماندهی تولید و فرآوری گیاهان دارویی در استان خواهد بود که روند امور و چگونگی اجرای طرح را پیگیری می کنند.

با توجه به مستعد بودن استان سمنان برای رویش گیاهان دارویی بالغ بر ۸۵۰ گونه از این نوع گیاه در این استان رشد و نمو می کند.