ارسال به فیسبوک

 • مکان یابی توسعه گیاه دارویی کاکوتی با استفاده از روش ANP Fuzzy در حوزه آبخیز سبلان استان اردبیل

  نقشه محدوده پراکنش کاکوتی با نقشه کلاس پتانسیل نهایی به دست آمده از مدل ANP Fuzzy، روی هم گذاری شد و نتایج نشان داد که ۸۸ درصد از محدوده پراکنش کاکوتی، در طبقه با کلاس پتانسیل متوسط، زیاد یا خیلی زیاد قرار می گیرد.

 • تولید برنج های رنگی و دارویی در شهرستان بابل

  برنج‌های رنگی در رنگ‌های قرمز و سیاه برای پنجمین سال متوالی در یک هکتار از شالیزار‌های روستای آقا ملک بخش لاله آباد بابل کشت شد.

 • دکتر مهدی سیف سهندی به عنوان دبیر ستاد گیاهان دارویی منصوب شد

  به گزارش شبکه خبري آموزشي گياهان دارويي، در حکم معاون علمی و فناوری رییس جمهوری خطاب به دکتر مهدي سيف ...

 • نگاهی کوتاه بر وضعیت تولید و فرآوری گیاهان دارویی و معطر کشور لبنان

  لبنان کشوری کوچک و کوهستانی در غرب آسیا است که در سواحل شرقی دریای مدیترانه واقع شده است. پنج درصد از مساحت این کشور از جنگل ها و پوشش های گیاهی پوشیده شده است که این جنگل ها منابع ارزشمندی از گیاهان دارویی و معطر را دارا می باشند.
  در لبنان حدود ۲۳۶ گونه از گیاهان وحشی(خودرو) و کشت شده وجود دارد که ۲۹ گونه آن در معرض خطر انقراض قرار دارد. گیاه Ferula hermonis Boiss که در کوه Kekmel رشد می کند برای درمان و بهبود شرایط سلامت جنسی کاربرد دارد که در معرض خطر انقراض است. گیاهان معطر و دارویی در رژیم غذایی روزانه مردم لبنان مورد استفاده فراوان قرار می گیرد. بطور مثال گیاه مرزنجوش با سماق، کنجد و روغن زیتون مخلوط می شود و کاربرد فراوان دارد. آب خیار وحشی نیز برای درمان هپاتیت مورد استفاده مردم قرار می گیرد.
  طب سنتی به طور کلی توسط افراد مسن در مناطق روستایی استفاده می شود. وزارت بهداشت و درمان این کشور در حال همکاری با سازمان های مختلف غیر دولتی و سازمان های بین المللی (WHO, UNICEF) برای بهبود سیستم های بهداشتی و درمانی ملی این کشور است. آموزش بهداشت در برنامه درسی مدارس این کشورگنجانده شده است. یکی دیگر از فعالیت های مهم کشور لبنان، آموزش و توسعه نیروی انسانی درمانی و بهداشتی برای قرار دادن پرسنل در سراسر کشور بوده است.
  در اوایل ۱۹۹۰، دولت لبنان از طریق وزارت کشاورزی به دنبال راه اندازی یک پروژه برای پیدا کردن جایگزین کشت گیاه شاهدانه در دره بکا بوده است. دولت لبنان برای حفظ منابع طبیعی خود تصمیماتی اتخاذ کرده است که از گیاهان دارویی و معطر حفاظت شود و بهره برداری از آنها کنترل شده باشد.
  بیش از ۹۰ درصد داروهای مصرفی در لبنان وارداتی هستند. ارزش داروهای وارداتی در سال ۲۰۰۰ حدود ۲۸۰ میلیون دلار بوده است. تاثیر ۶ کارخانه داروسازی داخلی بر اقتصاد این کشور فقط ۶ تا ۷ درصد بوده است. براساس ارقام سال ۱۹۹۴ ارزش بازار گیاهان دارویی و معطر جنگلی ۶/۱۸ میلیون دلار بوده است.
  فقدان کاربرد فناوری های مناسب کشاورزی، فعالیت های گسترده جنگل زدایی و تخریب منابع طبیعی، استفاده بیش از حد از محصولات شیمیایی، چرای بیش از حد دام ها، توسعه شهرنشینی، واردات بیش از حد، نبود تضمین کیفیت محصولات گیاهی و عدم تلاش دولت در توسعه صنعت بومی دارویی از جمله موارد عدم توسعه کشت گیاهان دارویی و معطر در این کشور است.

 • راه اندازی رشته عطاری در دانشگاه علمی و کاربردی

  رئیس هیئت مدیره اتحادیه عطاران گفت: به دنبال تاسیس دانشگاه علمی و کاربردی برای بالا بردن سطح علمی عطاران و فرزندان آنها هستیم تا با دریافت مدرک معتبر وارد بازار کار شوند.

 • کتاب راهنمای تجاری کشت هیدروپونیک

  شبکه خبری آموزشی گیاهان دارویی کتاب ارزشمند “راهنمای تجاری هیدروپونیک” را به شما مخاطبین گرامی تقدیم می کند.

 • آغاز فصل برداشت در قطب تولید آنغوزه تلخ کشور

  مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نی‌ریز از پیش بینی تولید ۱۱۰ تن صمغ آنغوزه در این شهرستان خبر داد.

 • فیلم هایی از مزارع اسطوخودوس کشور تاسمانیا

  شبکه خبری آموزشی گیاهان دارویی فیلم هايي از مزارع زيباي اسطوخودوس و واحد توليد اسانس در کشور تاسمانيا را به ...

 • کتاب ثعلب های ایران

  ضمن تشکر از وبسایت موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور، فایل کتاب ثعلب های ایران به شما مخاطبین گرامی تقدیم می گردد.

 • اثر NPK، بوتامیسول و اسید هیومیک بر صفات مورفوفیزیولوژیکی و اسانس سه گونه مرزه تحت تنش خشکی

  بهره‌مندی از مواد مغذی بهتر و تنش در حداقل ممکن به همراه آب و هوای معتدل منطقه مورد تحقیق، منجر به معرفی گونه S. bachtiarica به‌عنوان گونه شاخص شد.