شاه پسند

شاه پسند

 

نام علمی: Verbena officinalis L. 

 نام عمومی:  Common Vervain, Common Verbena

مقدمه و پیشینه تاریخی: این جنس در ایران یک گونه گیاه علفی چند ساله دارد (V. officinalis). گیاه مذکور جنبه دارویی دارد اما در طب سنتی ایران جایگاهی ندارد. گیاهی علفی،  پایا، دارای ساقه چهار گوش و زاویه دار به ارتفاع ۳۰ تا ۸۰ سانتی متر که به حالت خودرو می روید. در آسیا، اروپا  و آفریقا می روید. برگ های متقابل، بیضوی دراز با دندانه های عمیق و گل هایی به رنگ سفید گلی یا سوسنی دارد. جام گل حالت قیفی دارد.

قسمت مورد استفاده گیاه برگ یا تمام اندام هاست. طعم آن تلخ، گس و بوی آن در صورت مالش دادن بین انگشتان معطر و کاملآً محسوس است. به همین دلیل زنبور عسل را به سمت خود جلب می کند.  نوع مورد استفاده در قدیم گیاه با مورد امروزه شباهت چندانی ندارد. مصارف قدیمی گیاه هم بیشتر جنبه تشریفاتی داشته مثل تطهیر و تمیز کردن محراب یا تهیه نوعی تاج. شاه پسند دارویی به نظر می رسد که مقامی بلند در امور جادوگری داشته است. شهرت درمانی تب بری و رفع دردهای عصبی آن تا قرن ۱۸ ادامه داشته است.
c. ترکیبات مهم: ، تانن، ایریدوئید ها ( شامل گلیکوزیدی به نام وربنالین که در اثر خشک کردن ناصحیح از بین می رود)، موسیلاژ و ماده تلخ.
d. مصارف دارویی تایید شده: ندارد
e. مصارف دارویی تایید نشده: مشکلات دهانی و موکوس حلق، مشکلات تنفسی، مثل سرفه و آسم، رفع درد و کرامپ ها
f. عوارض جانبی: ندارد
g. منع مصرف: حاملگی
h. در شیر دهی: مصرف آن توصیه نمی شود