×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

آخرین اخبار

امروز : شنبه, ۳۰ تیر , ۱۴۰۳  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
حمایت از بازار بزرگ حوزه طب سنتی و ایرانی

به گزارش شبکه خبری آموزشی گیاهان دارویی به نقل از خبرگزاری ایرنا، نخستین نشست بررسی ظرفیت‌ها و راهکارهای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان حوزه طب سنتی و ایرانی با حضور روح الله دهقانی فیروزآبادی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری، محمدرضا شمس اردکانی دبیر ستاد توسعه اقتصاد دانش‌بنیان طب سنتی و جمعی از استادان و متخصصان طب سنتی برگزار شد.

معاون علمی، فناوری و اقتصاددانش بنیان رییس جمهوری با تاکید بر این که طب سنتی ایران بسیار غنی و فاخر است، اظهار داشت: این باور قلبی و یقینی من است که طب سنتی از ظرفیت‌های گسترده‌ای برخوردار است و خرد جمعی هم، نسبت به این طب اقبال نشان داده است. این اقبال جمعی که قطعا خطا نمی‌کند و سیر صحیح را می‌یابد به درستی دریافته است که سبک و شیوه زندگی سالم را باید در این حوزه جست‌وجو کند.

دهقانی فیروزآبادی تعریف اقتصاد پایدار برای حوزه طب سنتی و طب ایرانی را ضروری دانست و خاطرنشان کرد: اگر اقتصاد طب سنتی به مثابه یک موجود ساختارمند شکل بگیرد، قطعاً سایر حوزه‌ها از جمله بخش آکادمیک، زیرساختی، فرهنگی و آموزشی و سایر الزامات نیز به تناسب آن رشد خواهند کرد.

وی به اولویت‌بخشی معاونت علمی ریاست جمهوری نسبت به حوزه طب سنتی با توجه به ظرفیت‌های آن اشاره کرد و افزود: به دنبال توسعه اقتصاد دانش‌بنیان طب سنتی و طب ایرانی هستیم و این رویکرد را با توجه به ظرفیت‌های پراکنده این حوزه، در قالب یک ساختار جامع و منسجم پی می‌گیریم.

رییس بنیاد ملی نخبگان ظرفیت انسانی متخصص و غنی در حوزه طب سنتی و ایرانی را یکی از اصلی‌ترین سرمایه‌های این حوزه عنوان کرد و گفت: از دلایلی که طب سنتی فاخر و غنی می تواند به سهم و جایگاه واقعی در همه عرصه ها دست پیدا کند، این است که اقدامات صورت گرفته،بیشتر به صورت پراکنده و غیر متمرکز بوده است. با این روش ادامه دادن توفیق چندانی ندارد و باید تغییر داهبرد جدی صورت دهیم.

دهقانی فیروزآبادی عنوان کرد: باید یک نقشه کامل برای ساختن زیست بوم اقتصاد پایدار طب سنتی داشته باشیم. اگر بتوانیم یک زیست بوم اقتصادی دقیق و منظم داشته باشیم، تمامی بخش‌ها از آموزش تا نیروی انسانی را تغذیه خواهد کرد.

وی با تاکید بر ضرورت ایجاد سازوکار اقتصاد طب سنتی گفت: در حوزه طب مدرن، سلامت و داروها اقتصاد این حوزه به طور کامل شکل گرفته است و تحولات جدی نسبت به سال‌های پیش را شاهد هستیم به طوری که یکی از محورهای دیپلماسی دولت سیزدهم توانمندی شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه دارو، درمان و تجهیزت پیشرفته پزشکی است، اما ظرفیت های طب سنتی و اقتصاد آن نیز از چنین ظرفیتی برخوردار هستند که باید ذیل یک ساختار انسجام یافته و قوام‌مند پیش برود.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری با بیان اینکه بازار بزرگی در حوزه طب سنتی و ایرانی نهفته است، افزود: بر اساس این ظرفیت ها و اقبال مردم از ایجاد یک مرکز مبتنی بر ظرفیت‌های فناورانه و نوآورانه کشور و اندوخته غنی طب سنتی حمایت می کنیم. مجتمعی با ظرفیت های فناورانه طب سنتی به ویژه طب ایرانی که بتواند ظرفیت ها و توانمندی های این حوزه را جمع کند و نفع جمعی را به همراه بیاورد.

دهقانی فیروزآبادی با تاکید بر این که با استانداردسازی و اعطای نشان «حکمت بنیان» به محصولات این حوزه می توان به شکوفایی ظرفیت های طب سنتی و ایرانی کمک کرد، افزود: لازم است مقوله ترویج، آموزش و رسانه مورد توجه جدی فعالان حوزه طب سنتی قرار بگیرد و رسانه‌ها هم موضوع طب سنتی و ظرفیت های این حوزه را فعالانه ترویج کنند.

براساس اعلام معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، در این نشست که جمعی از شخصیت های صاحب نام در حوزه طب سنتی و طب ایرانی حضور داشتند، دیدگاه‌ها و تجربیات خود را بخش اقتصاد این حوزه مطرح و راهکارهایی را برای دانش‌بنیان شدن اقتصاد طب سنتی با معاون علمی رییس جمهوری بیان کردند.

در نشست جمعی از فعالان برجسته طب سنتی و ایرانی با معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری، ظرفیت‌ها و راهکارهای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان این حوزه بررسی شد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.