به گزارش شبکه خبری آموزشی گیاهان دارویی به نقل از ایسنا، مدیر گروه طب چینی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: محققان دانشگاه علوم پزشکی مشهد با استفاده از عصاره گل راعی موفق به تولید فراورده دارویی موثر برای درمان چاقی و کنترل اشتها شدند.

دکتر هدی عزیزی اظهار کرد: نتایج تحقیق در خصوص عصاره گل راعی پس از کارآزمایی‌های بالینی و مطالعات حیوانی تاثیر بر مسیرهای عصبی مرکزی و کنترل اشتها و چاقی را نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه تولید عصاره گل راعی ثبت اختراع شده، خاطرنشان کرد: کارآزمایی بالینی که در دانشگاه علوم پزشکی مشهد روی تاثیر عصاره گل راعی در کنترل اشتها و درمان چاقی انجام شده، موفقیت‌آمیز بوده و در ژورنال علمی European Journal of Integrative Medicine به چاپ رسیده است.

مدیر گروه طب چینی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: گیاه گل راعی (هوفاریقون، هزار چشم و علف چای) و نام رایج St john’s wort به علت خواص ضدالتهابی و آنتی اکسیدان و افزایش سطح سروتونین می‌تواند در درمان چاقی موثر باشد.

وی با بیان اینکه چاقی پنجمین علت مرگ و میر در جهان است و با افزایش فشار خون، دیس لیپیدمی، افزایش سطح فیبرینوژنو CRP، استروک و نارسایی کلیه همراه است، بیان کرد: چاقی خطر ابتلابه بیماری‌های قلبی عروقی، آپنه خواب و برخی از سرطان‌ها را افزایش می‌دهد و می‌تواند عوارض سایکولوژیکی مانند افسردگی، اضطراب، اختلالات خوردن و کاهش اعتماد به نفس به دنبال داشته باشد.

عزیزی با بیان اینکه بار اقتصادی چاقی بسیار بالاست و سالانه ۰.۷ تا ۲.۸ درصد از هزینه‌های بهداشتی کشورها را به خود اختصاص می‌دهد، تصریح کرد: درمان استاندارد چاقی تغییر شیوه زندگی شامل رژیم غذایی و ورزش است و مبنای درمان استاندارد کاهش کالری دریافتی با رژیم غذایی براساس هرم کالری و افزایش کالری مصرفی با ورزش است.

براساس گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد مدیر گروه طب چینی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطرنشان کرد: حفظ و تداوم تغییرات رفتاری مرتبط با کاهش وزن می‌تواند چالش برانگیز باشد و موفقیت‌های کوتاه‌مدت لزوما منجر به حفظ طولانی مدت تغییرات رفتاری نمی‌شوند. بسیاری از بیماران به تنهایی موفق به این تغییر یا حفظ آن نمی‌شوند و تمایل به استفاده از روش‌های طب مکمل و تلفیقی در کنار درمان استاندارد را دارند که در این راستا این فراورده دارویی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد مراحل کارآزمایی بالینی را پشت سر گذاشته و پیگیری‌ها برای تولید محصول نیز در حال انجام است.

Please follow and like us:
Pin Share