به گزارش شبکه خبری آموزشی گیاهان دارویی به نقل از خبرگزاری تسنیم، بر اساس آمارهای موجود در حوزه طب سنتی ۸ دانشکده، ۱۷ گروه طب ایرانی، ۸ گروه داروسازی سنتی و ۸ گروه تاریخ پزشکی در دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور مشغول به فعالیت‌های آموزشی و تحقیقاتی در زمینه‌های توسعه خدمات طب سنتی و داروسازی هستند.

مراکز و گروه‌ها منطبق با استانداردهای ملی و قابل پذیرش در سطح جهانی، آموزش‌هایی به علاقه‌مندان، فعالان و دانشجویان حوزه طب سنتی ارائه می‌کنند، همچنین در ۶۰ دانشگاه علوم پزشکی کشور پروژه‌های متعددی برای اختصاص ۵ درصد اعتبارات پژوهشی به پژوهش‌های طب سنتی و کاربرد آنها در صنایع، تصویب و اجرا شده است.

این آموزش‌ها نقش بسزایی در ارتقای کیفیت آموزش‌ها به فعالان و دریافت خدمات توسط مردم دارد و این صنعت را از باورهای غلط و تجویزهای بدون مستندات دارویی و علمی دور می‌کند. ستاد توسعه گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری نیز کنار این مجموعه‌ها به ارائه خدمات مشغول است.

کنار مراکز آموزشی و پژوهشی ذکرشده دیگر نهادهای مرتبط نیز به این حوزه ورود کرده‌اند، از جمله آنها می‌توان به مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع، مؤسسه ثبت و گواهی بذر و نهال، فرهنگستان علوم پزشکی و برخی مؤسسات دیگر اشاره کرد که گام‌های مؤثری در زمینه توسعه علمی و تخصصی طب سنتی در کشور برداشته‌اند.

Please follow and like us:
Pin Share