به گزارش شبکه خبری آموزشی گیاهان دارویی به نقل از ایسنا، بذر و اندام‌ های تکثیری گیاهان دارویی، یکی از مهمترین حوزه‌ های علمی در علم کشاورزی و زنجیره ارزش گیاهان دارویی است و بر این اساس طرح‌های فناورانه این حوزه از صنعت گیاهان دارویی مورد حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست‌ جمهوری قرار گرفته است.

تولید بذور هیبرید و اندام تکثیری گیاهان دارویی دارای اولویت مانند زعفران، گل محمدی، زیره سیاه، زیره سبز، سیاهدانه، بابونه، آویشن، اسطوخودوس، نعنا فلفلی و موسیر، با استفاده از روش‌های فناورانه و نوین علمی از جمله طرح‌هایی هستند که مورد حمایت ستاد قرار می‌گیرند.

طراحی و تولید تجاری سامانه فرآوری بذور شامل بوجاری، بسته‌بندی و عرضه گیاهان دارویی با استفاده از دانش فنی روز و نوین با تاکید بر بذور دانه‌ ریز و تولید تجاری اندام تکثیری گونه‌ های قارچ‌ های خوراکی قابل استفاده در تولید داروی گیاهی و محصولات آرایشی و بهداشتی از دیگر پروژه‌ هایی هستند که در صورت ارائه علمی و مناسب، مورد استقبال این ستاد قرار خواهند گرفت.

در همه موارد، تولید و ارائه نمونه حاصل از یافته تحقیقاتی همراه با کلیه مجوزهای قانونی لازم از مراکز و موسسات ذیربط ضروری است تا پس از بررسی‌های فنی و کارشناسی و در صورت تایید کار گروه تخصصی با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی، امکان حمایت برای تولید انبوه و تجاری‌سازی آن فراهم شود.

بر اساس اعلام مرکز اطلاع‌رسانی معاونت علمی، شرکت‌ های تولید کننده و موسسات و مراکز تحقیقاتی فعال در حوزه بذر و اندام‌های تکثیری گیاهان دارویی، از جمله مخاطبین این طرح هستند.