به گزارش شبکه خبری آموزشی گیاهان دارویی به نقل از ایانا، در نشستی که با حضور کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی، علی نیکزاد نایب رئیس مجلس و برخی از صادرکنندگان و زعفران کاران پیرامون حل مشکلات و مسائل زعفران کاران در کشور برگزار شد، محورهایی تعیین و مصوب شد که عبارتند از:

– میزان ۶۰ تن زعفرانی که توسط وزارت جهاد کشاورزی خرید حمایتی شده، صرفاً صادر شده و به بازار داخلی عرضه نشود.

قیمت کارشناسی عرضه این زعفران در کمیته سه جانبه متشکل از کارشناس رسمی دادگستری به عنوان نماینده تعاون روستایی، نماینده اتحادیه صادرکنندگان و کارشناس رسمی دادگستری به عنوان داور مرضی الطرفین تعیین خواهد شد.

– صادرکنندگان متناسب با زعفران دریافتی، ضمانت بانکی در اختیار تعاون روستایی قرار می دهند.

– با هماهنگی وزارت جهاد کشاورزی تبلیغ رایگان زعفران در شبکه های برون مرزی صداوسیما انجام می شود.

– با پیگیری وزارت جهاد کشاورزی تعهد ارزی بازگشت ارز حاصل از صادرات، امکان استفاده جهت واردات نهاده های کشاورزی را خواهد داشت.

– کاهش یا افزایش قیمت زعفران صادراتی تاثیری در تعهدات صادرکنندگان نخواهد داشت و ایشان ملزم به رعایت قیمت تعیین شده و تعهدات خود هستند.

– جهت خرید ۵۰۰ دستگاه خشک کن، ۵۰۰ فقره وام ۱۰ میلیون تومانی با کارمزد ۶ درصد به تشخیص و معرفی نمایندگان مجلس در اختیار کشاورزان قرار می گیرد.

– همه مصوبات منوط به تایید سازمان بازرسی کل کشور حداکثر تا ۱۰ روز می باشد.

– طی ۱۵ روز آینده جلسه ای در کمیسیون کشاورزی متشکل از این کمیسیون، وزارت صمت، وزارت جهاد کشاورزی، نماینده ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز پیرامون سیاست های کشور در بخش زعفران تشکیل می شود.

Please follow and like us:
Pin Share