به گزارش شبکه خبری گیاهان دارویی به نقل از  ایسنا، سید محمد حسینی در جمع خبرنگاران افزود: جشنواره گل وگلاب با محوریت آیین گلاب گیری در باغات گل محمدی برای اولین بار در شهرستان محلات برگزار می شود. این مراسم یکی از منحصربه فردترین و زیباترین آیین های کهن سرزمین ما به شمار می رود که با گل و شکرگزاری همراه است و می تواند یکی از راه های جذب گردشگر باشد چراکه مراسمی رسته از دل طبیعت است.

دی افزود: گردشگران می توانند با مراجعه به کارگاه های گلاب گیری از نزدیک گل چینی و گلاب گیری به شیوه سنتی و صنعتی را مشاهده کنند. از سوی دیگر شهرستان محلات به عنوان قطب گردشگری استان و پایتخت گل ایران، قابلیت های بسیار منحصر بفردی برای جذب گردشگر و اغنای آنان دارد .

او در ادامه گفت: با توجه به شرایط کم آبی در کشور و استان مرکزی باید محصولات کشاورزی را به سمت کشت های کم آب بر سوق دهیم که با شرایط اقلیمی منطقه سازگاری داشته باشد. نمونه کشت های کم آب بر، گل محمدی است که درختچه های این گل با شرایط اقلیمی این منطقه سازگاری دارد و در مقابل کم آبی بسیار مقاوم است و همچنین شرایط اشتغال  بیشتری را برای این منطقه فراهم می آورد.

حسینی اظهار کرد: شهرستان محلات دارای کشت انواع گل وگیاه است و حدود  ۵۰ هکتار از اراضی این شهرستان تنها به کشت گل محمدی اختصاص دارد و سالانه  ۲۰۰ تن برداشت محصول دارد. این شهرستان پتانسیل وجود کارگاه های بزرگ گلاب‌گیری، فرآوری گلاب و گیاهان دارویی و عرقیات را دارد که نه تنها به توسعه اقتصادی منطقه ختم می‌شود بلکه یکی دیگر از فرصت های گردشگری منطقه را شکوفا می کند.