به گزارش شبکه خبری گیاهان دارویی ، علی اصغر شریکیان در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه این گیاهان دارویی شامل آویشن باغی، مریم گلی، بادرنج بویه و قلمه ریشه دار گل محمدی است اظهار کرد: یکی از اقدامات شاخص باغبانی در راستای برنامه اقتصاد مقاومتی اصلاح و نوسازی باغات میوه است.

وی با بیان اینکه هم اکنون باغ های پایه رویشی سیب، گلابی، گیلاس و آلو در سطح ۲۵ هکتار احداث شده است گفت: این نوع باغ ها دارای عملکرد کمی و کیفی مطلوب تری نسبت به باغ های بذری هستند که برای تولید نهال های پایه رویشی در استان ۸ هزار و ۵۰۰ اصله نهال رویشی گزیلا، پیردوآف و … برای تولیدکندگان نهال در این استان تامین شده است.

شریکیان با اشاره به اهمیت نهال های پایه رویشی افزود: نهال های پایه رویشی در مقایسه با نهال های بذری متراکم تر کشت می شوند و زودتر به باردهی می رسند از سویی عملکرد کمی و کیفی مطلوب تری دارند.

به گفته مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی این استان دارای ۱۴ نهالستان است که ۱۰ نهالستان هسته دار و دانه دار، ۲نهالستان پسته و ۲ نهالستان شامل تولید گیاهان دارویی و گل محمدی است.

خراسان شمالی ۳۴۴ هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد که سالانه بیش از۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن انواع محصول زراعی، باغی و دامی تولید می شود.