به گزارش شبکه خبری آموزشی گیاهان دارویی به نقل از خبرگزاری تسنیم، حجت الله شهبازی با اعلام اینکه استان همدان رتبه سوم تولید گیاهان دارویی در کشور را دارد، اظهار داشت: بیش از ۹۵ درصد رازیانه و ۴۶ درصد گشنیز کشور در استان همدان تولید می‌شود.

وی با بیان اینکه سطح گیاهان دارویی استان زیرکشت ۳۱ درصد و تولید ۳۲ درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته است، افزود: سطح زیرکشت گیاهان دارویی در سال ۱۳۹۳، چهار هزار و ۵۲۹ هکتار که در سال گذشته به پنج هزار و ۹۵۱ هکتار افزایش یافت.

شهبازی میزان تولید گیاهان دارویی سال گذشته را ۱۵ هزار و ۵۲ تن اعلام کرد و گفت: این میزان نسبت به تولید ۱۱ هزار و ۴۲۷ تنی سال ۱۳۹۳، رشد داشته است که نتیجه فرهنگ‌سازی و فراهم کردن زمینه کشت این محصول بوده است.

وی بیان کرد: محصولاتی از جمله گشنیز و رازیانه به ترتیب با چهار هزار و ۱۰۵ و هزار و ۸۰۰ به عنوان گیاهان دارویی قلمداد می‌شوند که بیشترین سطح زیرکشت استان همدان را به خود اختصاص داده‌اند.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان بیان کرد: تولید دو محصول گشنیز و رازیانه به ترتیب ۱۰ هزار و ۲۵۴ و چهار و ۵۰۰ تن است که بیشترین میزان تولید گیاه دارویی کشت شده استان را به خود اختصاص داده است.

وی اظهار داشت: تعداد گیاه دارویی زیرکشت در استان پانزده محصول شامل آرتیشو، آویش، بابونه، بادرنجبویه، رازیانه، زیره سبز، سنبل الطیب، کاسنی، کدو طبی، کنگر فرنگی، گاوزبان، گشنیز، گل همیشه بهار، ماریتغال و مرزنجوش است که دانه، برگ، ساقه، گل و ریشه آنها مصرف دارویی دارد.

شهبازی چهار شهرستان نهاوند، رزن، ملایر و فامنین را جزء اصلی‌ترین تولیدکنندگان گیاه دارویی استان همدان نام برد و گفت: شهرستان نهاوند با ۴ هزار و ۱۲۶ هکتار و تولید ۱۰ هزار و ۵۲۷ تن برترین و شهرستان رزن با سطح زیرکشت هزار و ۸۰۰ هکتار و تولید چهار هزار و ۵۰۰ تن در رتبه بعدی کشت و تولید گیاهان دارویی قرار دارد.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان تاکید کرد: آمارهای تولید بیان شده فقط شامل سطوح زیرکشت بوده و شامل برداشت‌هایی که از عرصه منابع طبیعی و گیاهان دارویی خودرو انجام می‌شود، نیست.

وی عنوان کرد: تولید گیاهان دارویی از طریق کشت از صدمه به عرصه‌های طبیعی جلوگیری کرده و امکان پایش تولید و عقد قرارداد با شرکتهای تولیدی، فرآوری و بسته‌بندی داروهای گیاهی را فراهم می‌کند.