برداشت گل گاوزبان ایرانی در استان گیلان

برداشت گل گاوزبان ایرانی در استان گیلان

به گزارش شبکه خبری گیاهان دارویی و ترکیبات طبیعی به نقل از ایسنا دکتر محمود بهمنی گفت: استان گیلان از غنی‌ترین نواحی کشور از نظر تنوع گیاهی است و حدود ۲۰ درصد فلور کشور را در خود جای داده است.

وی افزود: گفت: بر اساس تحقیقات انجام شده توسط محققین مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی گیلان از مجموع ۱۸۲۲ گونه گیاهی موجود بیش از ۴۵۰ گونه دارای خصوصیات دارویی است که در حال حاضر بیش از ۳۱۵ گونه این گیاهان شناسایی و جمع‌آوری شده و در هر باریوم مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی گیلان نگهداری می‌شوند و آزمایشات زراعی تعدادی از این گونه‌ها نیز به انجام رسیده است.

ایشان در اامه افزود: گیاه گل گاوزبان از گونه‌های مهم گیاهان دارویی است که در طب سنتی مورد استفاده بسیار زیادی دارد و به لحاظ استفاده وسیع از آن در طب سنتی، کاشت آن نیز رونق قابل ملاحظه‌ای دارد.

دکتر بهمنی تصریح کرد: متاسفانه در حال حاضر عموماً گیاه گل گاوزبان به صورت سنتی کشت، تولید و مصرف می‌شود و لذا قابلیت رقابت با گونه اروپایی را ندارد.

لازم به ذکر است که گونه اروپایی این گیاه که بصورت آزمایشی توسط محققین مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی گیلان کشت شده است، نشان دهنده قدرت سازگاری و مناسب‌تر این گونه با عرصه‌های گیلان است.

 

کلیدواژه ها : ,