به گزارش شبکه خبری آموزشی گیاهان دارویی به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، دکتر امیرحسین جمشیدی، مدیر کل داروهای طبیعی و سنتی وزارت بهداشت اظهار داشت: باید توجه داشت که آلمان صدر تولید “داروهای گیاهان جهان” است و کشورهایی مثل فرانسه، انگلیس و اتریش جزو کشورهای پیشرو در این زمینه هستند.

وی با بیان اینکه ایران از لحاظ وجود “منابع گیاهان دارویی” بسیار قوی تر از آلمان، فرانسه و … است، افزود: متاسفانه در خیلی از موارد “مواد اولیه” بسیاری از داروهای گیاهی به صورت خام به خارج از کشور صادر می گردد و کشورهای پیشرفته به لحاظ دارا بودن تکنولوژی تبدیل این گیاهان به داروهای گیاهی آنها را به “دارو” تبدیل کرده و دوباره به قیمت چند برابری به ایران صادر می کردند.

جمشیدی ادامه داد: در کشور ما حدود ۸ هزار گونه گیاهی وجود دارد که از این تعداد ۱۴۰۰ تا ۱۸۰۰ گونه در “طب سنتی” کاربرد زیادی دارند و فرآورده هایی که از این گیاهان ساخته می شود به صورت داروهای گیاهی، اسانس و عصاره هستند که به صورت خام بسته بندی می شوند.

وی خاطرنشان کرد: باید توجه داشت که کشور ما دانش علمی و مواد اولیه داخلی را دارا است که تنها با حمایت صحیح و مدیریت درست از این دو عامل می توانیم رونق صادرات را دو چندان کنیم.

Please follow and like us:
Pin Share