برداشت روناس، طلای سرخ کویر در سطح ۴۰ هکتار از زمینهای کشاورزی شهرستان خوروبیابانک آغاز شد. مدیرجهاد کشاورزی شهرستان خوروبیابانک با اعلام این خبر گفت: گیاه صنعتی روناس این روزها توسط کشاورزان درحال برداشت است.

غلامرضایی افزود: روناس در اواخر زمستان کشت می‌شود و پس از ۴ الی ۵ سال در اواخر مردادماه برداشت آن آغاز و تا اوایل مهرماه ادامه دارد. وی متوسط برداشت رناس در هر هکتار را بیش از هفت و نیم تن بیان کرد و گفت: پیش‌بینی می‌شود امسال بیش از ۱۰۰تن رناس از زمینهای کشاورزی این شهرستان برداشت شود.

غلامرضایی ادامه داد: با توجه به بازدهی مطلوب اقتصادی و مقاوم بودن روناس به آب و خاک شور، کشت این گیاه از قدیم الایام مورد توجه کشاورزان این شهرستان بوده است.

مدیرجهاد کشاورزی خوروبیابانک گفت: گیاه صنعتی روناس به خاطر رنگ طبیعی ریشه آن درصنعت رنگرزی الیاف و نساجی مورد اقبال صنعتگران این رشته قرار گرفته است و در ردیف یکی از مهم‌ترین صنایع دستی وصادراتی کشور قرار دارد.

غلامرضایی افزود: ریشه روناس پس از برداشت و خشک شدن برای ساییدن روانه کارخانه شده و بعد از ساییدن و جداسازی پوسته از مغز، به درجات یک، دو و سه تقسیم می‌شود.