تنبلی تخمدان پلی کیستیک

تخمدان پلی کیستیک

سندروم تخمدان پلی کیستیک

سَندرُم تُخمدان پُلی‌کیستیک یا نشانگان تخمدان پُرکیستی(Polycystic ovary syndrome PCOS) شایع‌ترین اختلالات غدد درون‌ریز (ﺁندوکرینوﭘﺎتی) در زنان و شایع‌ترین علت نازایی ناشی از عدم تخمک‌گذاری می‌باشد.

نامگذاری این سندرم به دلیل وجود تخمدان های بزرگ محتوی تعداد زیادی کیست تخمدان کوچک (در اغلب زنان مبتلا و نه در همه) است که در لایه بیرونی هر تخمدان قرار گرفته است.

این بیماری که به نام تنبلی تخمدان  معروف است، تقریبا در ۶ تا ۱۰ درصد همه زنانی که در سنین باروری می‌باشند کیست تخمدان دیده می‌شود. علت بیماری مزبور مشخص نیست اما محققان بر این باورند که عوامل ارثی و دیابت در ظهور آن نقش دارند.

کیست تخمدان می تواند به ایجاد مشکلاتی برای بارداری و همچنین بی نظمی های پریودی شود. برای درمان گیاهی کیست تخمدان، برخی گیاهان می توانند به خوبی موثر باشند.

حتما این مطالب را بخوانید:

  1. – اثرات مفید پنج انگشت در بیماریهای زنان
  2. – گیاهانی برای حل مشکلات هورمونی زنان
  3. – از خواص درمانی گل صدتومانی Paeonia lactiflora چه می دانید؟
  4. – آشنایی با خواص دارویی گیاه کوهوش سیاه Black Cohosh
  5. – پنج انگشت، گیاهی که برای بیماریهای زنان آفریده شده!
  6. – چای گیاهی نعناع درمان ضد آندروژن مؤثر برای زنان مبتلا به هیرسوتیسم

درمان گیاهی تخمدان پلی کیستیک

برخی گیاهان دارویی در بهبود و درمان این بیماری مؤثر هستند. چند نمونه درمان گیاهی کیست تخمدان به قرار زیر می باشند:

پنج انگشت: طب گیاهی می تواند در کنترل این بیماری بسیار مؤثر باشد. اگرچه بهترین درمان، توسط پزشک صورت می گیرد، اما خوددرمانی با پنح انگشت Vitex agnus-castus نیز می تواند بهبود قابل توجهی را به ارمغان بیاورد. برای این منظور، می بایست حداقل ۳ تا ۴ ماه آنرا مصرف کنید تا نتایج را مشاهده کنید.

نخل اره ای: معلوم شده است که عصاره ی نخل اره ای Serenoa repens  فعالیت ضد آندروژنی داشته و می تواند در درمان سندروم پلی کیستیک که دلیل آن بالا رفتن سطح هورمون آندروژن در زنان است مؤثر می باشد.

گل صدتومانی: اگرچه گل صدتومانی Paeonia lactiflora اغلب به عنوان دارویی برای دردهای دوره ای مثل فیبروئید در نظر گرفته می شود، اما هنگامی که به همراه شیرین بیان (Glycyrrhiza glabra) استفاده شود می تواند علائم سندروم تخمدان پلی کیستیک را از بین برده و به باروری زنان کمک کند.

شیرین بیان: تحقیقات در چین نشان داده است که شیرین بیان Glycyrrhiza glabra می تواند در کیست تخمدان و سندروم تخمدان پلی کیستیک و بهبود نظم قاعدگی و باروری مؤثر باشد. این گیاه همچنین از کبد و بافتهای غشایی در معده و مسیرهای تنفسی حفاظت می کند. شیرین بیان داروی خوبی برای باز یافتن سلامتی و بهبود بعد از بیماری است.