به گزارش شبکه خبری آموزشی گیاهان دارویی به نقل از ایرنا، میرجعفر رضوی با اشاره به اینکه برداشت بی رویه این گیاهان موجب تخریب و از بین رفتن پوشش گیاهی و منابع طبیعی منطقه می شود، افزود: این اقدام به پوشش گیاهی مناطق مرتعی آسیب می رساند.

وی با اشاره به آغاز فصل بهار و رویش گیاهان دارویی و خوراکی در مراتع و روستاهای اطراف این شهرستان، اظهار کرد: بردن دام به مراتع و چرای زودهنگام دام و حیوانات باربر در آغاز رویش گیاهان دارویی و خوراکی موجب تخریب و از بین رفتن این نوع گیاهان در مراتع و مناطق سرسبز این شهرستان می شود.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مراغه ادامه داد: بیشترین تراکم گیاهان خوش خوراک و دارویی در این شهرستان مربوط به روستاهای کرده ده، قراتلو، یای شهری و گل چوان بوده و ساکنان و بهره برداران این مناطق باید از منابع طبیعی روستاهای خود حفاظت کنند.

رضوی اضافه کرد: همچنین با صدور اطلاعیه ای از سوی این اداره به ساکنان روستاهای شهرستان های همجوار دامنه های سهند، نسبت به چرای زودرس و حضور دام های مازاد در مراتع هشدار داده شده است.

وی گفت: بهترین زمان برای چرای دام ها در مراتع، نیمه دوم خرداد بوده و حضور دام ها پیش از این زمان موجب تخریب پوشش گیاهی منطقه می شود.