×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

آخرین اخبار

امروز : یکشنبه, ۳۱ تیر , ۱۴۰۳  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
هشدار درباره کشت ماری جوانا در ایران

هر گلی یک بویی دارد. این مثل را از روزگاران قدیم گفته اند و به وفور شنیده ایم. مثلی که در مورد خود گل ها هم صدق می کند. بعضی رز قرمز می شوند که به نشانه علاقه دو نفر به یکدیگر، رد و بدل می شوند، برخی یاس، گلایل، کاکتوس، … و برخی ماری جوانا، که لای کاغذ پیچیده می شوند، دود می شوند و می روند لابه لای هوای آلوده شهر. ماری جوانا، گیاهی که تا چند سال پیش فقط نامی از آن شنیده بودیم، حالاگویا در گوشه و کنار شهر پیدا می شود. گوشه و کناری که در جیب این فرد و آن شخص، میهمانی ها، پارک ها، گلخانه ها و حتی گلدان های داخل آپارتمان ها معنا می شود؛ مصرف ماری جوانا در میان ایرانیان شیوع پیدا کرده است.
    
نام گیاهش کانابیس ساتیوا Cannabis sativa است. همان شاهدانه خودمان. این روزها اما برای کسانی که اهلش باشند به نام علف، گرس، وید یا جوینت شناخته می شود. برای کسانی هم که خیلی اهل ماجرا نباشند، همچنان همان ماری جواناست. کانابیس گیاه بومی خاص مناطق استوایی و آب و هوای معتدل است که از زمان های بسیار دور، در آسیای شرقی به عنوان ماده شادی آور مورد استفاده قرار می گرفته. اما حالادیگر این گیاه متعلق به منطقه ای خاص نیست چراکه در همه جا، از جمله ایران مصرف آن رواج دارد.

ماری جوانا؛ محرک محبوب یا روانگردان مخرب؟
    
در نگاه اول، ماری جوانا روانگردانی است که از لحاظ جسمی اعتیاد آور نیست. کسانی که طرفدار استفاده از ماری جوانا هستند، بدون چون و چرا از آن حمایت می کنند، چه اینکه معتقد هستند که استفاده از آن، باعث فعال شدن مغز می شود. مخالفان آن هم بر این عقیده هستند که استفاده از علف، فرد را دچار اختلال حواس و اعصاب می کند و در وهم و خیالی فرو می برد که در آن، سرزدن هر عملی از فرد امکانپذیر است. اما نگاه کسانی که خودشان از ماری جوانا استفاده کرده و حالات به قول معروف «های» یا «چِت» را تجربه کرده اند، اندکی تفاوت دارد. سروش که مدت دو سال ماری جوانا مصرف می کرده، می گوید ماری جوانا هر حسی را که فرد دارد، تشدید می کند. شادی را تبدیل به خوشحالی و شعف زیاد می کند، غم را تبدیل به افسردگی مفرط و… او می خندد و ادامه می دهد: «ولی خدا آن روزی را نیاورد که کسی فاز ترس برداشته باشد یا خشم. »
    
مصرف ماری جوانا، روی هر فرد نتیجه متفاوتی دارد. کسانی که به قول خودشان «فاز مثبت» برداشته اند، آن را لذتبخش یافته اند و کسانی که «فاز منفی»، آن را آزار دهنده. «شهرام» که چهار سال است ماری جوانا مصرف می کند، می گوید که ماری جوانا، فرد را به هر حالی که بخواهد داشته باشد، می برد. اگر بخواهد شادی کند، او را شاد می کند. اگر بخواهد موسیقی گوش کند، گیرنده های شنوایی او قوی تر و باعث می شوند که از موسیقی لذت بیشتری ببرد و… ولی خب در این وسط احتمال این هم هست که کسی دچار فاز حالات منفی شود. چیزی مانند خشم یا افسردگی!
    
مصرف ماری جوانا باعث فعالیت بیشتر مغز می شود. به طوری که زمان به کندی می گذرد، فرد احساس توانایی ذهنی بیشتری می کند و به همین علت، چند ساعت پس از مصرف، احساس خواب آلودگی می کند. فعالیت مغز به طور عادی، باعث مردن سلول های خاکستری می شود. در صورت استفاده زیاد از ماری جوانا، فعالیت مغز بیشتر شده و تعداد بیشتری سلول خاکستری می میرد، در حالی که جایگزین شدن سلول ها به درستی صورت نمی گیرد. همین مساله سبب زیان های مختلفی به مغز می شود، از جمله چیزی که «شهرام» آن را خنگی می نامد: «یکی از دوستان ما در اثر مصرف زیاد دچار خنگی شده بود طوری که مثلاوقتی می خواستیم جایی برویم، حتی جلوی روی خودش او را می پیچاندیم و او متوجه نمی شد. دیگر حتی نمی توانست چند کلام به درستی صحبت کند.»
    
کسانی که تجربه مصرف مداوم داشته اند، اعتراف می کنند که ماری جوانا زمینه ساز اعتیاد بالاتر است. کسی که علف مصرف می کند، بعد از مدتی دیگر ارضا نمی شود و سراغ روانگردان ها و مخدر های سنگین تر می رود. در واقع علف، قدم اول در جاده ای است که انتهای آن به تباهی می رسد. قدمی که در ابتدا چیزی جز تفنن و لذت جویی نیست، اما در انتها معلوم نیست که به کجا ختم می شود.

رواج مصرف ماری جوانا در ایران
    
اگر استفاده از ماری جوانا توسط هیپی ها روزگاری در دهه ۷۰ میلادی در آمریکا روی بورس بود و اگر سال هاست که این ماده در منوی کافی شاپ های هلند، حضور پررنگی دارد، اما تازه چند سال است که مصرف آن در ایران باب شده. اگر تا چند سال پیش اسم آن را فقط در فیلم ها و کتاب ها شنیده بودیم، حالادر برخی کوی و برزن می شود به آن دست یافت. اگر مشتری باشی، زمان رسیدن به آن فقط بستگی به ترافیک خیابان ها دارد تا رسیدن به مقصد و دریافت محموله. اگر هم تازه کار باشی، این زمان بستگی پیدا می کند به اطمینان ساقی از فرد معرف. در هر دو صورت، دستیابی به گرس، زمان زیادی طول نمی کشد. نهایتا چیزی بین ۱ تا ۳ ساعت؛ و این جدای از کسانی است که به طور حرفه ای در مکان های مختلف و پارک ها، مشغول فروش انواع موادمخدر هستند.
    
استفاده از گرس حالااین روزها به اندازه ای باب شده که از هر سنی و هر طبقه ای، می توان کسانی را پیدا کرد که مصرف کننده باشند. اگرچه عمدتا نسل جوان و خصوصا دانشجو هستند، اما مصرف آن حتی در سنین بالاو کهن سالان هم مشاهده می شود چراکه استفاده از علف باعث فعالیت زیاد مغز و احساس خستگی می شود که فرد را به خواب راحت و عمیقی دعوت می کند. «حسین» یکی از ساقی های علف در تهران، می گوید که از بین برخی استادان دانشگاه هم مشتری دارد. به گفته او استفاده از ماری جوانا مختص به قشر غنی یا فقیر نیست. قیمت ارزان آن باعث شده که تعداد مشتریان آن زیاد و البته رو به افزایش باشد.
    
به طور متوسط قیمت هر گرم علف، از هزار تا ۲۵۰۰ تومان، بسته به نوع و جنس آن تغییر می کند. مقداری که برای تهیه یک نخ سیگار کفایت می کند و هر نخ سیگار هم جوابگوی نیاز سه نفر است.
     
پرفروش ترین جنس، افغان هزار نام دارد که اتفاقا ارزان ترین آن هم هست و چیزی است که به قول حسین، بیشتر توسط قشر فرودست خریداری می شود. او می گوید کسانی که از تمکن مالی بیشتری برخوردار هستند سراغ چیزهایی مثل Big Buddha، Super Haze، Warlock می روند. چیزهایی که حس های عجیب و غریب تری برای فرد مصرف کننده به همراه دارند.
    
مصرف ماری جوانا در ایران به قدری زیاد شده که در میان دانشجویان و حتی در خوابگاه های دانشجویی در حال تبدیل شدن به یک اتفاق عادی است به طوری که هر دانشگاه برای خود ساقی مخصوصی دارد که به دانشجویان آن دانشگاه جنس می فروشد. حسین یکی از همین افراد است و آشنای دانشجویان یکی از دانشگاه های دولتی پایتخت. اگرچه در شهرستان ها هم مصرف ماری جوانا در حال افزایش است، اما همچنان میزان مصرف در تهران، قابل قیاس با دیگر شهر ها نیست. چه اینکه در تهران، استشمام بوی دود ماری جوانا، در پارک ها و مکان هایی که کمی حالت پاتوق گونه دارند، چیز غریبی نیست. 

در میان شهرستان ها، ماری جوانا در شهر های شمالی کشور، به میزان بیشتری یافت می شود. علاوه بر توریستی بودن شهر های شمالی کشور، دلیل اصلی این امر در مراجعه زیاد تهرانی ها به این شهر هاست. مساله ای که باعث شده تا در این شهر ها، کم نباشند کسانی که در تجارت پرسود کاشت و توزیع این مواد شرکت می کنند. حسین می گوید در شهر مشهد هم جنسی مثل افغان هزار به راحتی و به قیمتی پایین تر از قیمت تهران یافت می شود. او دلیل این قضیه را در نزدیکی جغرافیایی مشهد با کشور افغانستان جست وجو می کند. کشوری که دانه گیاه ماری جوانا، از آنجا وارد ایران می شود.

کشت ماری جوانا در ایران
    
راحتی کاشت و سود سرشار، عواملی هستند که سبب کاشت ماری جوانا شده است اگرچه ۱۶ دی امسال، سردار علی مویدی، رییس پلیس مبارزه با موادمخدر نیروی انتظامی اعلام کرده بود که کشت ماری جوانا در ایران وجود ندارد اما این مساله قابل کتمان نیست، حسین یکی از ساقی هاست که در هر بار، حدود شش کیلو ماری جوانا از کسی خریداری می کند که در یک گلخانه، در یکی از شهرهای استان سمنان، آنها را کشت می کند.
    
کاشت ماری جوانا عموما در داخل گلدان صورت می گیرد. گلدان هایی که کشت بیشتر از ۵۰ عدد از آنها، کشت عمده به حساب می آید و تا تعداد صدعدد، در ابعاد آپارتمانی. کشت تعداد گلدان بیشتر در گلخانه ها صورت می گیرد. دانه های ماری جوانا عموما از افغانستان وارد کشور می شود؛ یا اینکه سفارش داده می شود، از هلند به عراق می آید و در آنجا تحویل خریدار می شود. دانه ها به صورت کیلویی فروخته می شوند و از کیلویی یک میلیون تومان (افغان هزار) تا کیلویی ۱۷ میلیون تومان (Lemon Haze) قیمت دارند.
    
چیزی که برای کاشتن گیاه ماری جوانا در گلدان لازم است، یک لامپ UV است که برای جلوگیری از قد کشیدن گیاه، بالای آن قرار می گیرد و یک محیط گرم! مواردی که فراهم آوردن آن در محیط یک آپارتمان کار چندان مشکلی نیست. شاید برای همین است که کاشت ماری جوانا در داخل آپارتمان ها رواج پیدا کرده.
    
تنها مشکل این کار اما بوی گیاه است که پس از رشد و در آمدن گل های آن، فضا را پر می کند. شاید به همین دلیل هم باشد که کاشت این گیاه بیشتر در شهر های اطراف تهران صورت می گیرد. وقتی بیشتر مصرف آن در تهران است البته در شهر های اطراف تهران باغ ها، گلخانه ها و خانه های ویلایی زیادی وجود دارد که انتشار بوی گیاه، برای ساکنان آنها مشکلی ایجاد نمی کند.
    
کاشتن گیاه ماری جوانا دلایل مختلفی دارد که فقط منحصر به مصرف شخصی افراد یا کاشت و فروش آن نیست. «حمید» کسی است که از شش سال پیش ماری جوانا مصرف می کرده و تجربه کاشت آن، در محیط آپارتمانی را هم دارد. او می گوید وقتی که در حالت «هایپر» بودن بعد از استعمال ماری جوانا بوده، تصمیم به کاشت آن گرفته؛ آن هم از روی کنجکاوی. اینکه بداند فرق چیزی که خودش می کارد با آن چیزی که از دست ساقی می خرد، چیست: «می خواستم بدانم که اصلاآیا می شود چنین کاری کرد یا نه؟از روی اینترنت نحوه کاشت آن را پیدا کردم و از طریق یکی از دوستانم، دانه ها را گیر آوردم. بعد که دیدم نتیجه مانند همانی است که قبلامی خریدم، کنجکاوی از سرم افتاد. ولی باز به شکل دیگر در موقع هایپر بودن به سرم زد. مثلادر محوطه دانشگاه سه تا گلدان خالی گوشه ای افتاده بود. به سرمان زد که در این گلدان ها هم علف بکاریم. هرچند که بقیه بچه ها جلویمان را گرفتند.»

منبع: روزنامه شرق

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.