×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

آخرین اخبار

امروز : یکشنبه, ۲۷ خرداد , ۱۴۰۳  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
معرفی باغ گیاهان دارویی بوعلی سینا همدان

باغ گیاهان دارویی در استان همدان درسال ۱۳۷۶ تاسیس گردید و به جمع آوری و نگهداری گیاهان دارویی بومی و غیر بومی متناسب با شرایط اقلیمی منطقه پرداخته است. این باغ در فضایی به وسعت ۳.۷ هکتار, درداخل شهر همدان واقع گردیده است .

اهداف احداث این باغ عبارت است از:
▪ جمع آوری ژرم پلاسم گونه های گیاهی داروئی در حال انقراض و تکثیر و نگهداری آنها.
▪ تشویق کشت گونه های دارویی اقتصادی بر اساس توصیه روشهای علمی بجای جمع آوری غیر اصولی از عرصه های منابع طبیعی (محل های پراکنش ) و جلوگیری یا کاهش تخریب این اکوسیستم ها.
▪ ایجاد اشتغال و تولید درآمد منطقی در اراضی زراعی فقیر و کم بازده.
▪ صرفه جویی در وقت و هزینه علاقمندان تحقیقات بر روی گونه های دارویی و سهولت دسترسی بدون مراجعه به زیستگاه اصلی گیاه.
▪افزایش اطلاعات و گرایش عمومی به شناخت و استفاده صحیح از گیاهان دارویی

در این باغ۱۷۳گونه گیاهی متعلق به ۶۴خانواده شامل گیاهان علفی (۲۵ درصد),بوته ای(۴۱ درصد),درختی و درختچه ای(۲۷ درصد) وگیاهان پیازی(۷ درصد) با طراحی مناسب استقرار یافنه اند.علاوه بر استمرار جمع آوری و کشت گونه های دیگر نسبت به ثبت اطلاعات در زمینه های مختلف مانند مراحل فنولوژی, روشهای تکثیر وکشت و غیره پرداخته می شود. در این مجموعه دو خانواده گیاهی ( ۳۹ درصد)Lamiaceae و(۲۳ درصد) Asteraceae بیشترین جنس و گونه ها را به خود اختصاص داده اند .

● کلکسیون های موجود در باغ:
۱) قطعه گیاهان علفی یکساله: این مجموعه وسعتی برابر ۰.۵هکتار را بخود اختصاص داده است ودر آن کرتهائی به ابعاد ۱۴ متر مربع به صورت منظم طراحی شده که کل مجموعه به شکل یک قالی ایرانی می باشد.
۲) قطعه گیاهان بوته ای وچند ساله: این مجموعه وسعتی برابر ۰.۴هکتار را به خود اختصاص داده وکرتها دارای شکل نامنظم ومساحت متفاوت می باشند و به وسیله سیستم آبیاری تحت فشار آبیاری می گردند.
۳) محوطه درختان ودرختچه های داروئی: این محوطه ها در مجموع مساحتی برابر ۰.۹ هکتار را به خود اختصاص داده اندو به شکل یک کمربند اطراف باغ بجز قسمت شرقی آنرا در بر می گیرند.
۴) محوطه کشت پایلوت:این محوطه ها در مجموع بصورت قطعات مجزا از هم جهت کشت آزمایشی گیاهان تحت مطالعه در طرح های مرتبط با وظایف باغ در نظر گرفته شده است و در مجموع جمعا مساحت حدود ۰.۸ هکتار را به خود اختصاص داده است.
۵) فضای سبز و محوطه های گل کاری وچمن کاری: جهت زیبائی وتنوع مجموعه در حاشیه راهها ومحوطه ها با طراحی مناسب ایجاد شده است.
۶) محوطه گیاهان پیازی وریزوم دار: در زمینی به وسعت ۳۰۰ متر مربع تعداد زیادی از گیاهان پیازی به صورت مجموعه ای زیبا کشت گردیده است.
۷) گلخانه وشاسی ها: وسعت این منطقه جمعا حدود ۰.۲ هکتار می باشد که شامل سه گلخانه در مجموع به مساحت ۹۸۰ متر مربع و۸۰ متر مربع شاسی جهت نگهداری تکثیر وکشت گیاهان داروئی مختلف می باشد .
۸) نمایشگاه فرآورده های داروئی وداروهای گیاهی: در قسمت مرکزی باغ بهٔوسعت ۵۰ متر مربع احداث ودرآن فراورده های گیاهی وداروئی وداروهای ساخته شده از گیاهان به نمایش گذاشته شده است..
۹) راههای ارتباطی مجموعه

باتوجه به محدودیت اقلیمی تاکنون ۱۷۳ گونه گیاهی جمع آوری گردیده که پیش بینی می شود این تعداد به حدود ۳۲۰ گونه ارتقاء یابد امید است با استمرار طرح هر روز بر تنوع وتعداد گیاهان مجموعه و دایره پژوهشهای مرتبط با موضوع باغ گیاهان افزوده گردد.

باغ گیاهان دارویی بوعلی سینا همدان Medicinal Plants Garden Iran - Avicenna Hamedan 3 باغ گیاهان دارویی بوعلی سینا همدان Medicinal Plants Garden Iran - Avicenna Hamedan 2

 1. رها

  باغ گیاهان دارویی همدان واقع در میدان بعثت – محله کوچمشکی جنب اداره جهاد کشاورزی

 2. ستاره

  سلام برای کار تحقبقاتی پایان نامه به آویشن دنایی نیاز دارم آدرس دقیق باغ گیاه دارویی همدان کجاست؟ممنون

  • جلال عباسیان

   از مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان همدان جویا شوید.

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.