نام علمی : Hamamelis virginiana

نام خانواده : Hamameliaceae

توصیف گیاه : هماملیس ، درختچه یا درختی با ارتفاع معمولا ۲-۳ متر و ندرتاً ۱۰ متر بوده و شاخه های آن بصورت منشعب و دارای الگوی زیگزاگی هستند.

برگ های این گیاه پهن و دارای حاشیه دندانه دار و قاعده نامتقارن هستند.

منشاء : آمریکای شمالی ( کاناد و غرب ایالات متحده آمریکا ) .

قسمت های مورد استفاده : برگ ها ، پوست و شاخه .

گروه درمانی : قابض ، ضدالتهاب و ضد خونریزی.

موارد استفاده و خواص : این گیاه عمدتاً‌برای درمان اسهال و بصورت دهان شویه و محلول غرغره جهت درمان التهابات دهان و گلو استفاده می شود. علاوه بر این از هماملیس برای درمان ناراحتی های مختلف پوستی ، ناراحتی های مربوز به عروق خونی مانند زخم ها ، بریدگی ها ، پاره شدگی ها ،‌واریکوزیس ، خونریزی زیاد در قاعدگی ،‌بواسیر و آماس و التهابات موضعی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

شکل و مقدار مصرف : توصیه شده است حدود ۱-۰/۱ گرم از این گیاه چند بار در روز مصرف شود . این گیاه اغلب در محلول های شستشو و مرهم های زخم ، ناراحتی های پوستی و عروق مبتلا به واریکوزیس و نیز شیافها چهت درمان بواسیر وجود دارد.

مواد موثره : پوست و برگ های هماملیس دارای تا ۱۰ درصد تانن هستند. پوست گیاه عمدتاً حاوی مخلوطی از هاماملیتانن و کاتکولها می باشد در حالیکه برگ ها عمدتاً حاوی پروآنتو سیانیدین ها ،‌الاجیتان ها و ۰/۵ درصد اسانس روغنی ( سافرول و ایونون ) می باشد.

اثرات درمانی : تانن ها تا حد زیادی با پروتئین ها وارد واکنش شده و دارای خواص قابض بودن ،‌ضدعفونی کنندگی و ضد بواسیری هستند.

وضعیت : گیاه هماملیس بعنوان گیاه دارویی در فارماکوپه های معتبر جهان به ثبت رسیده است . طبق نظر مونوگراف کمیسیون دارویی آلمان دارای وضعیت مثبت درمانی است.

 

Hamamelis virginiana هاماملیس یا انجیلی

Hamamelis virginiana هاماملیس یا انجیلی

 

Please follow and like us:
Pin Share

کلیدواژه ها : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,