blank

نام گیاه: سنبل ختایی (دانگ کوای)

اسم علمی: Angelica sinensis

گیاه دانگ کوای جزء گیاهان بومی آسیا به حساب می‌آید و نام آن از کلمه‌ای چینی، به معنی «باید بازگشت»، گرفته شده است. دانگی کوای یکی از پرمصرف‌ترین گیاهان در طب چینی محسوب می‌شود. می‌گویند ریشه بسیار تلخ گیاه دانگ کوای کیفیت پایینی دارد و نباید از آن استفاده کرد.

بخش‌های مورد استفاده ی دانگ کوای : ریشه.

ویژگی‌های دانگ کوای : دگرگون‌ساز، مسکن، ضد باکتری، ضد انعقاد خون، ضد قارچ، ضد تشنج، معطر، تقویت ‌کننده خون، محرک قاعدگی، مسکن، تقویت ‌کننده رحم، تقویت کننده انرژی یین.

کاربرد داخلی دانگ کوای : حساسیت، فقدان قاعدگی، کم خونی، کاستی انرژی چی، اسهال خونی، قاعدگی دردناک، سردرد، تقویت سوی چشم، بالا بودن اسید، بی‌خوابی، یائسگی، شیگلا، گلودرد استرپتوکوکی، تپش قلب، زنگ زدن گوش

نحوه کاربرد داخلی دانگ کوای : چای، تنتور، کپسول

دانگ کوای باعث پایدار شدن سطوح قند خون و در نتیجه خلق و خوی ملایم‌تر می‌شود. زنانی که از قرص ضد بارداری استفاده می‌کنند می‌توانند برای تنظیم دوباره چرخه قاعدگی خود از گیاه دانگ کوای استفاده کنند. این گیاه را بعد از زایمان به زنان می‌دهند تا از خون‌ریزی بعد از وضع حمل جلوگیری شده و نیروی از دست رفته به آن‌ها بازگردد.

گیاه دانگ کوای خون‌ساز است و باعث بهبود گردش خون و همچنین از بین رفتن خون گرفتگی در منطقه لگن خاصره می‌شود. همچنین بافت‌های خشک و نازک مهبل را تغذیه می‌کند. گیاه دانگ کوای به زیبایی پوست و پرورش احساس همدردی و دلسوزی کمک می‌کند.

مطالعات انجام شده در محیط‌های مصنوعی نشان می‌دهند دانگ کوای علیه میکروب استرپ و شیگلا و همچنین هنگام ابتلا به اسهال خونی از خود فعالیت نشان می‌دهد. گیاه دانگ کوای جراحت‌ها را سریع بهبود بخشیده و باعث تولید گلبول‌های سفید در خون می‌شود. دانگ کوای برای افراد مبتلا به بیماری محیطی (Environmental illness) مفید است.

کاربرد دانگ کوای در آشپزی: ریشه گیاه دانگ کوای به سبزیجات یا سوپ جوجه اضافه می‌شود یا همراه با حبوبات طبخ می‌گردد.

طبع دانگ کوای : شیرین، تند، تلخ، گرم، مرطوب

ترکیبات شیمیایی دانگ کوای : نیاسین، روغن اساسی (کارواکرول، سافرول، ایزوسافرول)، سسکیترپین‌ها، کادینین، کومارین‌ها سیتوسترول، ویتامین ب ۱۲ و ویتامین ای.

نکات لازم هنگام مصرف دانگ کوای : در طول حاملگی از آن پرهیز کنید، مگر این که متخصص ماهری در زمینه سلامتی برایتان تجویز کند. در صورت ابتلا به اسهال، مشکل گوارش و تورم ناحیه شکم از آن دوری کنید. هنگام شدت جریان قاعدگی نیز از آن پرهیز کنید. در صورتی که داروهای رقیق کننده خون مصرف می‌کنید، از گیاه دانگ کوای استفاده نکنید.