سرپرست پژوهشکده انستیتو پاستور شمال کشور شعبه آمل از موفقیت محققان این مرکز در درمان دام های آلوده به بیماری تب برفکی با استفاده از نانو داروهای گیاهی خبر داد .
دکتر آسوری افزود : نانو داروهای گیاهی را اسماعیل قادری عضو هسته فناوری مستقر در مرکز رشد پژوهشکده انیستیتو پاستور شعبه آمل تهیه کرده و مورد تأیید اداره کل دامپزشکی مازندران نیز قرار گرفته است .
به گفته او این موفقیت علمی برای درمان قطعی و اولیه تب برفکی دستاورد بزرگی است که دوره درمان را در مقایسه با داروهای مشابه شیمیایی کوتاهتر می کند و خطر مرگ دام ها را کاهش می دهد .
وی از آزمایش این نانو داروی گیاهی در گاوداری بخش کیاسر شهرستان ساری و مشاهده بهبودی در ۳۷ رأس گاو مبتلا به تب برفکی در کمتر از ۴۰ ساعت خبر داد و افزود : همچنین در دو گله گوسفند در آمل نیز که چند رأس گوسفند مبتلا به این بیماری بودند درمان مشابه حاصل شد .
بیماری تب برفکی یکی از پر هزینه ترین بیماریها در میان دام هاست و تأیید نانو داروی تولید پژوهشکده پاستور آمل از سوی سازمان دامپزشکی کشور شرایط تولید این نوع دارو را در این مرکز فراهم می کند .
پژوهشکده انستیتو پاستور شعبه آمل تنها پژوهشکده استانهای شمالی کشور (اردبیل ، گیلان ، مازندران ، گلستان و سمنان ) است که در شش بخش پژوهش ، تولید ، ارائه خدمات تشخیص تخصصی ، آموزشی ، مرکز رشد و رایانش زیستی فعالیت می کند .