×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

آخرین اخبار

امروز : شنبه, ۲۳ تیر , ۱۴۰۳  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
آخرین آمار تولید علم در حوزه گیاهان دارویی و طب ایرانی

به گزارش شبکه خبری آموزشی گیاهان دارویی به نقل از خبرگزاری مهر، حوزه گیاهان دارویی همانطور که در نقشه جامع علمی کشور از آن به عنوان اولویت الف در بخش علوم پایه نام برده شده است، به عنوان یکی از حوزه های کاربردی و علوم پایه در علوم و فناوری های روز دنیا مطرح است به همین جهت اثرات و کاربردهای حوزه گیاهان دارویی در بخشهای متعدد همچون پزشکی، داروشناسی، سم شناسی، بیوشیمی، ژنتیک، کشاورزی و علوم زیستی، شیمی، میکروبیولوژی، علوم محیط زیستی، مهندسی شیمی و … قابل مشاهده است.

لذا تعیین شاخصهای علم سنجی مرتبط با حوزه گیاهان دارویی مستلزم نگاه ویژه و همه جانبه به تمامی بخشهای متاثر از این حوزه است. با توجه به عدم وجود کلید واژه هایی مشخص همچون سایر بخشها مانند نانو، زیست فناوری و … نمی توان به سادگی آمار دقیقی از دادهها و شاخص های علم سنجی مرتبط با این حوزه مشخص کرد.

با توجه به گستردگی حوزه گیاهان دارویی و عدم پوشش کل این حوزه با کلید واژه های مشخص شده نمی‌توان آمار دقیقی از شاخص های علم سنجی فوق الذکر برآورد کرد. به همین دلیل نیاز است تمامی مقاله های منتشر شده هرسال به صورت تک به تک مورد مطالعه قرار گرفته و مقاله های مرتبط با این حوزه مورد تفکیک قرار گرفته و جداسازی شود.

با بررسی تمامی مقالات موجود در پایگاه اسکوپوس و آنالیز علم سنجی مقالات منتشر شده در حوزه گیاهان دارویی و طب سنتی ، از میان ۷۷۳۲۷ مقاله موجود در پایگاه اسکوپوس در سال ۲۰۲۱، ۱۹۹۵ مقاله مرتبط با حوزه گیاهان دارویی و طب سنتی استخراج شده است.

سهم ۶.۲ درصدی مقالات حوزه گیاهان دارویی و فرآورده‌های گیاهی

با توجه به گزارش مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و جایگاه استنادی علوم جهان اسلام ISC، سهم تولید علم ایران حوزه گیاهان دارویی و فرآورده‌های دارویی گیاهی در عرصه جهانی ۵.۹ درصد است که رتبه ایران در منطقه ۱ و در سطح جهانی ۴ است.

سهم ۶.۲ درصدی مقالات حوزه گیاهان دارویی و فرآورده‌های گیاهی

حوزه طب سنتی و مکمل

در پایگاه اینترنتی سایماگو که به عنوان یکی از منابع رصد علم و فناوری حوزه مطرح است، کلید واژه طب جایگزین و مکمل، به منظور بررسی جایگاه ایران در تولید علم و فناوری حوزه طب سنتی قابلیت جستجو دارد.

سهم ۶.۲ درصدی مقالات حوزه گیاهان دارویی و فرآورده‌های گیاهی

جدول ذیل روند رشد مقالات حوزه طب سنتی را از سال ۱۹۹۶ تا ۲۰۲۰ نشان می‌دهد. همانطور که در این جدول آمده است؛ تعداد مقالات از ۵۹ در سال ۲۰۰۶ به بیش از ۵۰۰ مقاله در سال ۲۰۲۱ افزایش پیدا کرده است.

سهم ۶.۲ درصدی مقالات حوزه گیاهان دارویی و فرآورده‌های گیاهی

با ساختارسازی در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و تشکیل دانشکده‌های طب ایرانی در سال ۲۰۰۶ و حمایت از توسعه طب ایرانی ذیل سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی (مصوب سال ۱۳۹۲ شورای‌عالی انقلاب فرهنگی) مقالات حوزه طب سنتی طی ۱۵ سال به حدود ۱۰ برابر افزایش پیدا کرد. در حال حاضر ایران پس از کشورهای چین، آمریکا و هند، رتبه چهارم تولید مقالات حوزه طب سنتی را دارا است.

سهم ۶.۲ درصدی مقالات حوزه گیاهان دارویی و فرآورده‌های گیاهی

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.