×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

آخرین اخبار

امروز : شنبه, ۳۰ تیر , ۱۴۰۳  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
دتوکسین، جدیدترین داروی گیاهی ترک اعتیاد
درمانگیاه

مجله آنلاین مفید طب: دتوکسین نام یک داروی ترک اعتیاد گیاهی ایرانی است که به تازگی تولید و عرضه شده و در مدت کوتاهی توانسته است طرفداران بسیاری پیدا کند. این دارو که مشکلات ناشی از ترک اعتیاد را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد، با استفاده از عصاره گیاه تلخ بیان تهیه شده است. در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا بیشتر با این داروی ترک اعتیاد گیاهی جدید آشنا شوید.

کپسول دتوکسین، نخستین داروی گیاهی مجوزدار کشور در زمینه ترک اعتیاد

کپسول دتوکسین با هدف کنترل سندرم محرومیت از اپیوئید در ترک اعتیاد تهیه شده و دستور مصرف توصیه شده برای آن روزانه ۳ کپسول به صورت همزمان، بعد از صرف غذا برای مدت ۸ روز است.

 

خرید قرص دتوکسین

 

رییس پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی، دکتر رضا غفارزادگان، اخیرا در مصاحبه‌ای با ایسنا اعلام کرده است برای نخستین‌بار توانسته‌اند داروی گیاهی در زمینه ترک اعتیاد تولید کنند که تمامی مجوزهای مربوطه را دارد. دتوکسین عوارض جانبی بسیار محدودی داشته و مشکلات ناشی از ترک اعتیاد را به حداقل ممکن می‌رساند. در متن این خبر آمده است:

“به گزارش ایسنا، اعتیاد مانند زلزله‌ای ویرانگر، سلامت جسمی و روانی فرد معتاد را تهدید کرده و در عین حال، تأثیرات مخربی بر بنیان خانواده و جامعه در پی دارد. همواره به این نکته تأکید شده است که معتاد، بیمار است و در مسیر ترک اعتیاد به مواد افیونی، فرد معتاد نیازمند دریافت درمان فراگیر، ارزان و قابل دسترس در نقاط مختلف است.

دتوکسین

کپسول دتوکسین

Detoxin با هدف کنترل سندرم محرومیت از اپیوئید در ترک اعتیاد تهیه شده است.

داروهای مختلفی در زمینه کمک به ترک اعتیاد در کشور وجود دارند که از جمله آنها می‌توان به متادون، بوپرنورفین، شربت تریاک، نالتروکسان اشاره کرد؛ اما این داروها می‌توانند گاهی اوقات با عوارض جانبی مانند خطر ایجاد وابستگی جسمی و روانی در صورت استفاده مداوم، تنگی نفس، تشنج، سردرد، سرگیجه، تهوع، فشار خون و… همراه باشند.

در عطاری‌ها و مراکز غیرمعتبر طب سنتی، داروهای گیاهی برای ترک اعتیاد عرضه‌ می‌شوند که چون توسط افراد غیرمتخصص تجویز می‌شوند، می‌توانند عوارض جانبی خطرناکی برای فرد معتاد به همراه داشته باشند و شاید این گیاهان دارویی اعتیادآور هم باشند.خرید قرص دتوکسین

 دکتر رضا غفارزادگان، رییس پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به فعالیت این پژوهشکده در زمینه تولید دارویی گیاهی برای کمک به ترک اعتیاد گفت: متأسفانه شاهد افزایش تعداد معتادان در کشور هستیم و کمپ‌های ترک اعتیاد در زمینه داروهای ترک اعتیاد با مشکل مواجه هستند. استفاده از برخی داروهای ترک اعتیاد مثل متادون باعث وابستگی روحی و روانی در فرد شده و خود به نوعی، اعتیادزا است.

وی افزود: در پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی، تحقیقات در زمینه تولید داروی گیاهی برای درمان اعتیاد را آغاز کردیم. گیاه تلخه‌بیان از گیاهان بومی کشور بوده و در مناطق جنوبی کشور رشد می‌کند. از عصاره این گیاه استفاده و ۲۰ الکالئید آن را جدا کردیم. نتایج آزمایش در مرحله سلولی و حیوانی مثبت بود. با همکاری سازمان بهزیستی کشور، مرحله آزمایش بالینی این داروی گیاهی را نیز با موفقیت به پایان رساندیم.

دتوکسین

دتوکسین

عوارض جانبی بسیار محدودی داشته و مشکلات ناشی از ترک اعتیاد را به حداقل ممکن می‌رساند.

رییس پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی تأکید کرد: با توجه به نتایج مثبت آزمایش‌ها، برای نخستین‌بار توانستیم نخستین داروی گیاهی مجوزدار کشور در زمینه ترک اعتیاد را تولید و عرضه کنیم. داروی “دتوکسین” عوارض جانبی بسیار محدودی داشته و مشکلات ناشی از ترک اعتیاد مانند اسهال، استفراغ، رعشه، گیجی، عوارض عصبی و تشنج را به حداقل ممکن می‌رساند.

دکتر غفارزادگان افزود: فرد معتاد با ۸ روز مصرف داروی دتوکسین قادر به ترک اعتیاد خواهد بود. این دارو فعلاً در سطح داروخانه‌های کشور درحال توزیع است، اما رایزنی‌های با ستاد مبارزه با مواد مخدر درحال انجام است که با انجام آزمایش‌های تکمیلی و در صورت کسب مجوز لازم، در اختیار کمپ‌های ترک اعتیاد سراسر کشور قرار بگیرد.”

 

دتوکسین می‌تواند اعتیاد را درمان کند؟

۱۵ مرداد سال ۱۳۹۹ بود که در یک مراسم با حضور رئیس جهاددانشگاهی و رئیس سازمان غذا و دارو، دتوکسین به عنوان اولین داروی گیاهی ترک اعتیاد معرفی شد. در آذر ماه سال ۱۳۹۹ سردار اسکندر مومنی، دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر، نشست تخصصی با معاونان، مدیران کل و دبیران شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کشور برگزار کرد و در حاشیه این نشست به همکاری بیشتر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری جهت تولید و استفاده از داروهای سنتی ترک اعتیاد اشاره کرد. خبر آنلاین گزارشی از این نشست با شرح زیر منتشر کرد:

“سردار اسکندر مومنی، دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در حاشیه نشست تخصصی معاونان، مدیران کل و دبیران شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کشور که ۲۵ آذر ماه برگزار شد با انتقاد از اینکه مانایی درمان اعتیاد پایین است و بیش از ۸۰ درصد افرادی که درمان می شوند دوباره به چرخه اعتیاد بازمی گردند؛ بخشی از اشکال را به تکنیک‌ها و روش ها و داروهای درمان اعتیاد مرتبط دانست و گفت که برخی از کشورها از داروهای گیاهی و سنتی در درمان اعتیاد استفاده های خوبی می کنند به طوری که بیش از ۸۰ درصد افراد بهبودیافته با این داروها دیگر به اعتیاد باز نمی گردند. مومنی در این جلسه گفت، قرار است با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تولید و استفاده از این داروهای سنتی در کشور ما هم در دستور کار قرار بگیرد و به این نکته هم اشاره کرد که یکی از این داروها در مراحل پایانی تولید است.

دتوکسین

دتوکسین

مومنی پیش‌تر هم چندین بار از تولید داروی گیاهی برای ترک اعتیاد خبر داده و گفته بود که داروهای موجود در بازار که برای ترک اعتیاد و درمان استفاده می‌شود، جوابگو نیستند و به همین دلیل ستاد مبارزه با مواد مخدر با کمک معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و شرکت‌های دانش بنیان داروی گیاهی را تولید کرده که منتظر دریافت مجوز از سازمان غذا و دارو است.

اما این داروهای گیاهی چه هستند و چگونه عمل می کنند؟ در پیگیری هایی که خبرنگار خبرآنلاین انجام داد، روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر درباره این دارو اظهار بی اطلاعی کرد و دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم گفت که داروی گیاهی که تاکنون در حوزه درمان اعتیاد تولید شده «دتوکسین» است.

 

«دتوکسین» چیست؟

۱۵مردادماه ۱۴۰۰ در مراسمی با حضور سید حمیدرضا طیبی، رئیس جهاددانشگاهی و محمدرضا شانه‌ساز، رئیس سازمان غذا و دارو از اولین داروی گیاهی ترک اعتیاد به نام «دتوکسین» رونمایی شد. این دارو توسط پژوهشگران پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی تولید شده و به گفته رئیس این پژوهشکده از عصاره گیاه تلخ بیان یا سوفورا آلو پکروئید که بومی استان کرمان است، به دست آمده است.

دکتر رضا غفارزادگان، رئیس پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی درباره این دارو به خبرآنلاین می گوید: «کپسول Detoxin برای کنترل سندروم محرومیت از اپیوئیدها طراحی و تولید شده و بر خلاف داروهای شیمیایی مشابه در بازار که منجر به عوارض مختلفی همچون؛ اسهال، استفراغ، تب و مشکلات شدید گوارشی می شوند، عوارض کمی دارد.»

او درباره علت کم بودن عوارض این دارو می گوید: «به دلیل اینکه ماده مؤثره این کپسول هیچگونه تأثیری بر روی گیرنده‌های اپیوئید ندارد، نمی‌تواند وابستگی ایجاد کند، به همین دلیل با داروهای دیگر متفاوت است.»

دتوکسین

دتوکسین

دتوکسین از عصاره گیاه تلخ بیان یا سوفورا آلو پکروئید تهیه شده است.

به گفته غفارزادگان فرایند تولید این دارو هشت سال به طول انجامیده است. فازهای مطالعات سلولی و حیوانی انجام شده و در کارآزمایی بالینی اثرات دارویی دتوکسین بر روی ۵۰ بیمار مصرف کننده تریاک، هروئین و مورفین بررسی شده و نتایج مثبتی به دست آمده است. بنابراین این پژوهشکده مدعی است که برای نخستین بار در کشور و در جهان داروی گیاهی کارآزمایی بالینی شده اعتیاد و دارای شواهد بالینی و مستند را تولید و روانه بازار کرده است.

رئیس پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی با بیان اینکه Detoxin علائم ترک مواد مخدر شامل بدن درد، شکم درد، اسهال، بی قراری و اضطراب را کاهش می دهد، در مورد نحوه استفاده از این دارو می گوید: «بیمار دریک دوره هشت روزه و با مصرف روزانه سه کپسول به مرحله کاهش وابستگی به مواد مخدر می رسد. این دارو می‌تواند سم زدایی انجام داده و پس از مصرف ۲۴ عدد آن عوارض گوارشی و عصبی ترک مواد مخدر را به شدت کاهش دهد و فرد بیمار در مدت زمان کمتری از این بیماری رها شود.»

غفارزادگان می گوید: «Detoxin تنها داروی گیاهی در حوزه درمان اعتیاد است که مجوز سازمان غذا و دارو را دریافت کرده و در برخی داروخانه های سطح شهر هم موجود است و بیماران می توانند با نسخه پزشک به آن دسترسی داشته باشند. بنابراین دارویی که دکترمومنی از آن صحبت می کند، نمی تواند دتوکسین باشد. شاید دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر از داروی دیگری صحبت می کند البته تا جایی که ما اطلاع داریم داروی گیاهی دیگری در زمینه درمان اعتیاد در کشور تولید نشده است. ما هم مشتاق هستیم بدانیم که ماجرا چیست. آیا داروی جدیدی تولید شده یا در مورد همان دارویی که توسط ما تولید شده است صحبت می کند.»

قرص دتوکسین

گزارش رونمایی دتوکسین

Detoxin تنها داروی گیاهی در حوزه درمان اعتیاد است که مجوز سازمان غذا و دارو را دریافت کرده است.

دکتر غفارزادگان در پاسخ به این سوال که آیا دتوکسین می تواند جایگزین داروهایی که در حال حاضر در درمان اعتیاد مورد استفاده قرار می گیرند مانند متادون یا بوپر نورفین شود، می گوید: «دتوکسین به هیچ عنوان نارکوتیک نیست. کلا بحث داروهای نارکوتیک جداست. دارویی که ما آن را تولید کرده اید علائم ترک اعتیاد را تخفیف می‌دهد و جهت کنترل سندرم محرومیت از اپیوئید در ترک اعتیاد کاربرد دارد. یعنی برای بیماری مناسب است که قصد داشته باشد اعتیادش را بدون مصرف دارو ترک کند. چنین فردی می تواند با دستور پزشک معالجش در یک دوره ۸ روزه این دارو را مصرف کند تا علایم ترک در او کاهش پیدا کند و دوره سم زدایی را با مصرف این دارو راحت تر طی کند. ضمن اینکه این دارو وابستگی هم ایجاد نمی کند.»

مومنی از داروی گیاهی صحبت کرده که در برخی از کشورها در حال حاضر استفاده می شود و اثربخشی بسیار بالایی دارد. به طوری که بیش از ۸۰ درصد افراد بهبودیافته با این داروها دیگر به اعتیاد باز نمی گردند و از تولید چنین داروهای گیاهی در ایران خبر داده است. طبق آخرین گزارش جهانی مواد مخدر که توسط دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد (UNODC) منتشر شده است، در سطح جهان حدود ۳۵ میلیون نفر از اختلالات مصرف مواد مخدر رنج می برند و نیاز به خدمات درمانی دارند.”

 1. مجید

  روش استفاده این قرص چطوری هست یعنی یکدفعه مواد رو کنار بزاری وقرص رو شروع کنی؟

 2. باغستان نیوز

  مطلب خوبی بود . ممنون از مدیر

 3. اسماعیل گلبهار شهرستان صفاشهر فارس

  ازکجا می توانیم دارو ی دیوکسین را تهیه کرد خواهشمندم آدرس را بنویسید

 4. بهزاد

  سلام
  داروی دتوکسین حدود دو سال پیش عده ای تهیه کرده بودند اما همگی گفتند اصلا تاثیری نداشته یعنی حتی علایم اولیه اعتیاد رو هم جواب نداده

 5. خدمات پرستاری در منزل

  مطالب جالب و آموزنده بود

 6. ناصر نوایی

  آنچه بنده مطالعه کرده ام وبطور تجربی کسب نموده هم بنظر میرسد برای ترک اعتیاد داروی بسیار موثری باشد

 7. دکتر حسن نادری

  تمام داروخانه های شهر کرج را گشتم ..قرص یا کپسول دتوکسین یافت نشد..که نشد!!!!!!

  • مدیر سایت

   با سلام
   در همین صفحه لینک خرید اینترنتی دتوکسین گذاشته شده است.
   برای خرید می توانید به سایت درمانگیاه مراجعه بفرمایید.

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.