×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

آخرین اخبار

امروز : جمعه, ۲۵ خرداد , ۱۴۰۳  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر

بررسی تنوع ژنتیکی گیاه دارویی کاکوتی Ziziphora  tenuior در ایران با استفاده از نشانگر مولکولیRAPD

 زهرا حطری ، ذبیح اله زمانی ، وحیده ناظری ، لیلا تبریزی

 

چکیده:

کاکوتی یکی از گیاهان دارویی و معطر است که پراکنش وسیعی در ایران دارد. در این پژوهش نشانگر مولکولی RAPD با استفاده از ۱۶ آغازگر برای تعیین تنوع ژنتیکی در ۳۹ نمونه کاکوتی Ziziphora tenuior از ۲۱ منطقه جغرافیایی ایران استفاده شد.

تعداد ۱۰۰ باند چند شکل از ۱۱۰ باند تکثیری ایجاد گردید که با استفاده از نرم افزار NTsys آنالیز داده ها انجام شد و ضریب تشابه جاکارد جهت محاسبه تشابه میان نمونه ها استفاده گردید. میزان تشابه محاسبه شده بر اساس باندهای چند شکل در دامنهای از ۱۹‎/۰تا ۷۷‎/۰ قرار داشت و میانگین تشابه نیز برابر با ۴۳‎/۰ بود. بیشترین قطعات تکثیر شده چند شکل ۱۲ عدد و مربوط به آغازگرTIBMBA-06 بود،‏ در حالیکه آغازگر TIBMBB-13 با ۳ باند کمترین قطعات چند شکل را داشتند. متوسط تعداد باند برای هر آغازگر ۹‎/۶ و متوسط باندهای چند شکل ۳‎/۶ برآورد گردید.

تجزیه خوشه ای بر پایه ماتریس تشابه و با روش UPGMA صورت گرفت. بر اساس تجزیه خوشه ای،‏ در ضریب تشابه ۴۳‎/۰ نمونه های کاکوتی به ۶ گروه تقسیم شدند. بر اساس ماتریس تشابه،‏ کمترین شباهت (۱۹‎/۰) مربوط به دو نمونه مشهد و اسلامیه یزد با فاصله جغرافیایی زیاد و بیشترین شباهت (۷۷‎/۰) بین دو نمونه از یاسوج از یک منطقه جغرافیایی بود. نتایج حاکی از وجود تنوع ژنتیکی بالایی در میان نمونه های مورد بررسی بوده است.

برای دریافت متن کامل مقاله اینجا کلیک کنید

 

6587114949435738.jpg

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.