به گزارش شبکه خبری آموزشی گیاهان دارویی به نقل از خبرنگار ایانا، مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی بر ضرورت فرآوری گیاهان دارویی برای ارزش افزوده بیشتر تأکید کرد و گفت: در ۹ ماهه سال جاری، حدود ۵میلیون کیلوگرم عصاره و اسانس به خارج از کشور صادر کرده‌ایم و ارز آن نیز به کشور بازگشته و تحویل بانک مرکزی شده است.

حسین زینلی با اشاره به فرآوری گیاهان دارویی در کشور، تصریح کرد: آمارها نشان می‌دهد در دو سال گذشته بیش از ۲۵۰۰ فرآورده دارویی، طب سنتی و داروی طبیعی در کشور ایجاد کرده‌ایم. طبق آمار، بیش از صادرات گیاهان دارویی‌، واردات محصولات به‌صورت خام داشتیم؛ محصولاتی مانند دارچین،‌ جنسینگ و … از خارج از کشور وارد ایران شده و در محصولات دارویی مورد استفاده قرار گرفته است.

مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به فرآوری گل محمدی در ایران‌، گفت: قیمت هر کیلو اسانس گل محمدی در بازارهای جهانی ۵۵۰۰ تا ۱۲ هزار یورو است که این امر خود نشان می‌دهد در صورت فرآوری این گیاه دارویی چه میزان ارزش افزوده برای کشور به همراه دارد.

او با بیان اینکه ایران مقام اول را در سطح کشت گل محمدی دارد، گفت: به‌طور متوسط سالانه حدود ۸۷۰ تا ۲۰۰۰ کیلوگرم اسانس در کشور تولید می‌شود که با توجه به ظرفیت‌های موجود می‌توان میزان آن را به بیش از رقم ذکر شده افزایش داد.

زینلی همچنین درباره بازگشت ارز صادرکنندگان گیاهان دارویی به کشور گفت: صادرکنندگان امسال به تمامی تعهدات خود عمل کرده‌اند.

او با بیان اینکه دو روش مورد توجه صادرکنندگان گیاهان دارویی قرار گرفته است، افزود: صادرکنندگان یا ارز دولتی را با واردکنندگان در خارج از کشور تهاتر کرده‌اند یا بخشی از ارز را از طریق چمدان وارد کشور کرده‌اند و آن را تحویل بانک مرکزی داده‌‌اند.

به گفته او، کشاورز و تاجران ایرانی بسیار باهوش هستند و ۴۰ سال تحریم، سبب شده روش‌های مختلف را بیاموزند و درحال حاضر، موفقیت مناسبی در این زمینه ایجاد شده است.