به گزارش شبکه خبری گیاهان دارویی، پروین رامک در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا‌، اظهار کرد: بر اساس آمارهای موجود در سال ۲۰۱۰ حجم تجارت جهانی گیاهان دارویی بالغ بر ۶۰ بیلیون دلار بوده است.

وی اضافه کرد: در دهه نخست قرن ۲۱ میزان مصرف و تجارت جهانی گیاهان دارویی به بیش از دو برابر سال ۲۰۰۰ رسیده است.رامک خاطرنشان کرد: پیش بینی شده است که در سال ۲۰۵۰ تجارت گیاهان دارویی بالغ بر ‌۵۰۰ بیلیون دلار شود.

این گیاهپزشک گفت: با توجه به تنوع بی‌نظیر ژنتیکی گیاهان در استان ضروری است که در محاسبات اقتصادی و زیست محیطی به گیاهان دارویی به عنوان ثروت ملی بهای لازم داده شود.وی افزود: مناطقی مانند لرستان که دارای عرصه‌های طبیعی مستعد و بالقوه برای کشت و تولید گیاهان دارویی از یک سو و نیروی جوان جویای کار از طرفی دیگر هستند، باید حضوری بسیار فعال و پررنگ در این حوزه داشته باشند.

رامک بیان کرد: همچنین وجود اقلیم‎های آب و هوایی متفاوت از کوهستانی سرد در مناطق شمالی گرفته تا معتدل مرکزی گرم و خشک جنوبی، داشتن بیش از ۳۰۰ روز آفتابی در سال، وجود چشمه‌سارها و منابع آب زیرزمینی فراوان از جمله مزایای نسبی استان برای تولید گیاهان دارویی هستند.