به گزارش شبکه خبری آموزشی گیاهان دارویی، محمد باقر رضایی روز یکشنبه در نشست علمی بررسی اشتغال فارغ التحصیلان منابع

گون مرتع

طبیعی و محیط زیست ایران در دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران مستقر درکرج با بیان اینکه بحث اصلی ما در گیاهان دارویی ایجاد یک هسته مشترک است ، اظهار داشت: این موازی کاری ها سبب شده تا نتوانیم در گیاهان دارویی به یک نقطه مشترک برسیم.
وی با بیان اینکه توسعه گیاهان دارویی در کشور نیازمند یک انسجام است ،گفت : به رغم اینکه دراین زمینه یک سند تهیه شده اما از آن بهره گرفته نشده است .
رضایی گفت: برای ایجاد اشتغال و رویکرد اقتصاد مقاومتی در بخش گیاهان دارویی نیاز به توسعه کارآفرینی و استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان داریم.
وی ادامه داد: گیاهان کمیاب کشور در حال از بین رفتن هستند، این در حالی است که هیچ اهمیتی به آن داده نمی شود.
رئیس انجمن علمی گیاهان دارویی ایران بیان داشت: گیاهان دارویی زیادی در کشور داریم که نتوانسته ایم به آنها زیاد پرداخته و به دنیا معرفی کنیم.
رضایی گفت: برای نجات گیاهان دارویی ابتدا باید به صورت متحد وارد این کار شویم چرا که شاهدیم در این سال ها هر شرکت و فردی که می خواهد وارد این عرصه شود به تجارب و اندوخته های قبلی توجه ای ندارد و از صفر شروع می کند.
وی با بیان اینکه در حال از دست دادن بازار جهانی در گیاهان دارویی هستیم خاطر نشان کرد: در حالی که منطقه در جنگ و نابسامان است ، ایران می تواند به عنوان یک بازار بین المللی و منطقه ای در گیاهان دارویی باشد اما چون مدیریت نداشته ایم نتوانسته ایم در این زمینه موفق عمل کنیم.
رضایی با اشاره به اینکه زعفران ایران اقتصادی نیست، افزود: چای در حال از بین رفتن است و چیزی از آن نمانده و باید برای نجات آن هر چه سریعتر وارد عمل شد.
وی ادامه داد: شرکت های تولید کننده به دنبال متخصصان نیستند و از ظرفیت های فارغ التحصیلان منابع طبیعی و محیط زیست استفاده نمی کنند، گیاهان دارویی ما نیاز به متخصصان و استفاده از دانش جدید و به روز دارد.
ایران دارای بیش از ۸ هزار گونه گیاهی بوده که بخشی از آنها دارویی شناخته شده است.