به گزارش شبکه خبری آموزشی گیاهان دارویی از سنندج، حسین فیروزی  در جلسه کارگروه گیاهان دارویی  که در استان برگزار شد، اظهار داشت: این کارگروه در حدود یک سال پیش با حضور نخبگان کشاورزی کردستان تشکیل شد.

وی با بیان اینکه هدف تشکیل این کارگروه توسعه فعالیت‌های اقتصادی در استان است، گفت: در استان کردستان مزیتی در کشت، داشت و برداشت گیاهان دارویی داریم و باید از این ظرفیت اشتغال ایجاد کنیم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان تصریح کرد: کمک به پایداری زیست محیطی، کاهش بهره‌برداری نامناسب از منابع طبیعی استان و در نهایت کمک به محیط زیست از دیگر هدف‌های این ستاد است.

وی گفت: انتظار ما از این کارگروه این است که بهره‌وری عالی داشته باشیم و نظرات برگرفته از منابع علمی باشد تا نتایج مثبت نیز داشته باشد.

فیروزی افزود: اکنون زمان دسته‌بندی و استفاده بهینه از دانش نخبگان این صنعت در استان است تا به یک اشتغال‌زایی پایدار دست پیدا کنیم.

وی اظهار کرد: باید هرچه سریع‌تر کمیته تدوین سند در این نهاد ایجاد شود تا دیدگاه‌های متعارض به یک نتیجه واحد برسیم و تراز مطلوب استان را به سرانجام برسانیم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان گفت: باید تعاونی و تیم‌هایی ایجاد کنیم تا در زمینه تامین نهاده‌ها و یا کشت و فرآوری این تعاونی‌ها فعالیت‌هایی انجام دهند و در نهایت سبب بازاریابی برای صنایع خرد و کلان در بحث گیاهان دارویی شوند و از جزیره‌ای عمل کردن و سودهای اندک پرهیز شود.

وی با اشاره به آمار ۹۰ هزار بیکار در استان گفت: ما باید اشتغالزایی سریع انجام دهیم و جوانان کردستانی را به سرعت و با روش‌های استراتژیک به یک شغل پایدار برسانیم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان خاطر نشان کرد: باید ‌نهادهای کارآمد در زمینه اشتغال و تولید تشکیل دهیم و دانش‌بنیان کردن این نهاد‌ها به حمایت و پشتیبانی بیشتر از طرح‌ها منجر می‌شود.

وی با ارائه پیشنهادی در رابطه با بخش کشاورزی و گیاهان دارویی گفت: باید در سال زراعی جدید هر کشاورز موفقی را در طرح گیاهان دارویی شرکت دهیم و نتیجه عملکرد این افراد را بررسی کنیم و یک سنجش برای آغاز طرح‌های دیگر باشیم.

فیروزی افزود: دانشگاه تربیت مدرس مجموعه کارهایی را آغاز و تمامی طرح‌ها را به منشورهایی تبدیل کرده و کار عملی از آن استخراج می‌شود و برای تولید ثروت و اشتغال از گیاهان دارویی چنین منشورهایی نیاز است.