×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

آخرین اخبار

امروز : یکشنبه, ۶ خرداد , ۱۴۰۳  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر

بررسی کیفی و کمی هورمون‌های براسینواستروئیدی بوسیله‌ی دستگاه کروماتوگرافی مایع و شناسایی آن در کپسول‌های مکمل

نویسندگان

پیمان خوشحال، محسن امینی، مرتضی پیرعلی همدانی *، شمسعلی رضازاده
تهران، دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشکده داروسازی، گروه شیمی دارویی ، piraliha@tums.ac.ir

چکیده:  

مقدمه: براسینواستروئیدها هورمون‌های استخراج شده از گیاه بوده و اثرات بیولوژیک متنوعی از جمله محرک رشد استرسی و آنابولیزان دارا می‌باشند به همین دلیل از این ترکیبات می‌تواند به عنوان مکمل‌های تقویتی نیروزا در ورزشکاران استفاده شود. از این رو نیاز به داشتن روش دقیقی برای اندازه‌گیری‌های کمی و کیفی این ترکیبات در مکمل‌ها و حتی اندازه‌گیری و تخلیص سطح این هورمون‌ها در نمونه‌های خونی انسان وجود دارد.

هدف: در این مقاله از روش کروماتوگرافی مایع با کارایی بالا به منظور شناسایی و تفکیک این هورمون‌های براسینواستروئیدی و همچنین اندازه‌گیری غلظت کمی این نمونه‌ها در یک نوع کپسول مکمل به نام «فیتولون» استفاده شد.

روش بررسی: به منظور آنالیز نمونه ها از یک سیستم کروماتوگرافی فاز معکوس وستون C18 و یک فاز متحرک آب و استونیتریل با pH اسیدی و یک ردیاب ماورائ بنفش در طول ۲۱۰ نانومتر استفاده شد.

نتایج: در این مطالعه سعی بر آن شده است که شرایط بهینه از جمله فاز ثابت، حلال و سایر شرایط برای این اندازه‌گیری‌ها شناسایی شود. روش آنالیز از نظر اعتبار سنجی و شرایط بهینه مطالعه و حداقل مقدار قابل تشخیص و قابل اندازه‌‌گیری و محدوده خطی بودن روش و تکرار پذیری آن مطالعه شد.

نتیجه‌گیری: کروماتوگرافی مایع با کارایی بالا به عنوان یک روش آنالیز مناسب می‌تواند برای شناسایی و اندازه‌گیری‌های کمی براسینواستروئیدها استفاده شود.

واژه‌های کلیدی: اندازه‌گیری کمی و کیفی هورمون‌های گیاهی، براسینواستروئید، کروماتوگرافی مایع با کارایی بالا، هورمون‌های گیاهی

http://jmp.ir/browse.php?a_id=1604&slc_lang=fa&sid=1&ftxt=1

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.